Zbog sve izraženijeg pada prinosa na obveznice u negativni teritorij cijena zlata u sljedećih godinu i pol dana mogla bi se vratiti na razine posljednji puta viđene prije pet godina kada je Europu zatresla dužnička kriza.

Zlato je atraktivno za ulaganje u trenutnoj klimi gdje je sve manje povjerenja investitora u političare što se vidjelo u odluci britanskih birača o napuštanju Europske unije, ocjenjuje za CNBC Jörg Kiener, glavni investicijski direktor Swiss Asia Capitala. “Taj pad povjerenja rezultira time da ulagači traže alternativne oblike investiranja, posebice u okruženju gdje vlade nadziru cjelokupno tržište instrumenata fiksnog prinosa, a koji su negativni. Kod zlata nema negativnih prinosa, nove ponude, a proizvodnja opada”, kazao je Kiener.

Cijena zlata u utorak se kretala blago ispod razine od 1350 dolara za uncu, nakon što je u svega 15-ak dana najplemenitiji metal poskupio za 100 dolara. Tijekom ove godine cijena je skočila 27 posto. Obnovljena strahovanja o utjecaju Brexita mogla bi biti dodatni poticaj rastu cijena, smatraju analitičari, pa ne bi čudilo da cijena dosegne rekordne razine od preko 1900 dolara. Bloombergovi podaci pokazuju da su fizičke zalihe zlata burzovno utrživih fondova (ETF) koji prate njegovu cijenu krajem prošlog tjedna porasle 37 tona na tjednoj razini na 1959 tona.

Za usporedbu, zalihe su bile na vrhuncu 2012. kada su iznosile 2632,5 tona. Međutim, ne dijele svi mišljenje da će zlato nastaviti rasti. Švicarska banka Credit Suisse neutralna je spram zlata, a u sljedeća tri mjeseca predviđa da će se cijena spustiti na 1300 dolara. Za godinu dana cijena bi trebala biti još niža, na 1150 dolara za uncu. “Zlato je ovisno o interesu investitora, a tržište je kolebljivo”, ocjenjuje analitičar te banke Jack Siu, a prenosi Poslovni dnevnik.

Related Posts