Home Ekonomija Zaustavljen trend pada ekonomskog optimizma

Zaustavljen trend pada ekonomskog optimizma

by Energypress.net

Uz manje oscilacije, ESI indeks (Economic Sentiment Indicator) je za Europsku uniju tijekom cijele prošle godine imao gotovo stalan trend rasta, dok je prvi kvartal ove godine obilježen negativnim trendovima u kretanju ocjena sudionika uključenih u istraživanje.

Prema danas objavljenim podacima, u travnju je ipak došlo do zaustavljanja tog pada, točnije, vrijednost indeksa, koji rezultate istraživanja uspoređuje s dugogodišnjim prosjekom, povećana je za 0,5 postotnih bodova u odnosu na ožujak. Raspoloženje je u odnosu na ožujak poboljšano kod većine sektora koji sudjeluju u istraživanju (kod industrije, usluga, kod potrošača te u građevinarstvu), dok je u trgovini na malo i financijskim uslugama nastavljen trend pada.

Pritom je rezultat istraživanja, odnosno optimizam u trgovini na malo, bio najmanji od lipnja prošle godine, dok je kod financijskih usluga bio daleko manji nego u cijeloj prošloj godini. Unatoč negativnim trendovima kod ovih dvaju sektora, prema ukupnoj ocjeni građevinarstvo je i dalje bilo sektor obilježen najvećom razinom negativnih očekivanja. Pojedini ekonomski pokazatelji zbog vremenskog zaostajanja ne otkrivaju dovoljno za donošenje zaključaka. Rast industrijske proizvodnje u EU od 1,8% za prva dva mjeseca bio je veći od prošlogodišnjih 1,4%, trgovina na malo je u prva dva mjeseca na godišnjoj razini povećana za 3,0% u odnosu na 3,2% u istom razdoblju prošle godine, a vrijednost extra EU izvoza u prva je dva mjeseca smanjena za 2,4%. Tako se negativna kretanja indeksa u prva tri mjeseca pretežno mogu tumačiti globalnim faktorima, odnosno predviđenim usporavanjem rasta globalnoga gospodarstva, djelomičnim oporavkom cijene sirove nafte i njezinim povratkom na razinu s početka godine (uz očekivani trend umjerenog rasta) te podizanjem kamatnih stopa FED-a u prosincu prošle godine.

Ukupna vrijednost ESI indeksa Europske unije za travanj ipak je ostala na nižoj razini nego u prva dva mjeseca, odnosno na nižoj razini nego u travnju prošle godine (0,9 postotnih bodova). Pritom je kod većine članica, pa tako i u Hrvatskoj, ESI indeks bio veći nego u travnju 2015., točnije samo je u sedam članica bio manji, ali je na ukupno kretanje indeksa najviše utjecao smanjeni optimizam u Ujedinjenom Kraljevstvu, djelomično povezan i s mogućim izlaskom te zemlje iz Europske unije. Rezultati za Hrvatsku pokazuju da je u travnju također došlo do zaustavljanja blagog trenda pada započetog u siječnju te da je vrijednost ESI indeksa bila 3,5 postotnih bodova viša nego u prošlogodišnjem travnju. Pritom je kod svih sektora došlo do poboljšanja rezultata istraživanja, a najveća je razlika zabilježena kod građevinarstva. Premda su u tom sektoru i dalje prevladavala pesimistična očekivanja, rezultat istraživanja bio je osjetno manje negativan nego u prošloj godini.

Komentar direktora Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK Zvonimira Savića: „Indeksi ekonomskog raspoloženja za Hrvatsku i EU u travnju pokazuju određena odstupanja. Premda je i u Hrvatskoj i EU u travnju došlo do zaustavljanja negativnih trendova u padu optimizma prisutnih od početka ove godine, u Hrvatskoj je optimizam donekle povećan u odnosu na prošlogodišnji travanj, dok EU obilježava blagi pad tog optimizma, premda to ne vrijedi i za većinu članica.“

Related Posts