Home Energetika Zašto je mađarski sud odbacio europski uhidbeni nalog?

Zašto je mađarski sud odbacio europski uhidbeni nalog?

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Ako je Ivo Sanader, kao hrvatski državljanin, imao takav tretman u pravosuđu, što može očekivati stranac, poručila je, između ostalog mađarska sutkinja koja je u četvrtak u Budimpešti odlučila da Mađarska neće predati šefa MOL-a Hernadija hrvatskom pravosuđu temeljem europskog uhidbenog naloga (EUN). [/vc_column][vc_column width=”2/3″]EU Hernadiju će tako u Hrvatskoj suditi u odsutnosti za navodno davanje mita Sanaderu u zamjenu za upravljačka prava u MOL-u. Sudac Ivan Turudić, kojega je sutkinja apostrofirala govoreći o riziku od nepravičnog suđenja, kaže: Primili smo na znanje odluku. EUN je još na snazi u EU tako da će Hernadi živjeti u zlatnom kavezu.[/vc_column][/vc_row]

Obrazloženje odluke trajalo je 45 minuta i u njemu je sutkinja iznijela glavne točke odluke, prvenstveno rizik od nepravičnog suđenja u Hrvatskoj gdje se, aludirala je, provodi pravosudno maltretiranje šefa MOL-a. Iznijela je kronologiju cijelog slučaja i istaknula odluke Ustavnog suda, koji je ukinuo presude sudova za Hypo i INA-MOL protiv Sanadera, te arbitražu između Hrvatske i MOL-a u Ženevi.

– Postupak dokazivanja kaznenog djela primanja mita u slučaju INA – MOL bio je kompromitiran do stupnja koji se mora kvalificirati kao povreda prava na pravično suđenje. Upletanje elemenata, osobito onog vezanog uz dokazivanje da su ugovori koje je s MOL-om sklopila Vlada protivni interesima Hrvatske, stvorilo je dojam da se podnositelju kao predsjedniku Vlade ne sudi samo za primanje mita za koje je optužen, što je protivno jamstvima pravičnog suđenja – citirala je sutkinja dio odluke Ustavnog suda.

Govoreći o Turudiću, citirala je rješenje Vrhovnog suda o njegovu izuzeću iz suđenja Sanaderu, zbog komentara i kritika odluke Ustavnog suda. – Predsjednik suda ne smije kompromitirati sudski postupak u kojem je istaknuta sumnja u nepristranost kao predsjednika vijeća – kazala je.

Mađarska je sutkinja istaknula i odluku Europskog suda, donesenu isti dan kad i odluka o hrvatskom EUN-u. Irska je od Suda tražila odgovor mora li predati svog državljanina Poljskoj, navodeći manjkavosti tamošnjeg pravosuđa. Europski sud je odlučio da, ako postoje dokazi o opasnosti od povrede prava na pošteno suđenje, sud države koja treba izručiti svog državljanina to mora uzeti u obzir. Uz rizik od nepravičnog suđenja, sutkinja je navela i to da je u Mađarskoj Hernadiju već presuđeno za slučaj mita. Hernadijeva je bivša suradnica Ilona Banhegyi 2013. tužila Hernadija da nije dioničare obavijestio o istrazi koja se u Hrvatskoj vodi protiv njega zbog korupcije te da je taj slučaj utjecao na cijenu dionica. Tužba je odbačena 2014. Sudac Ivan Turudić kaže da su odluku mađarskog suda primili na znanje.

Komentirao je to u nedjeljnoj emisiji EnergyPress na N1 televiziji politički analitičar Davor Gjerenro.

“To je potpuni očekivani potez. Čudi me da Hrvatska nastavlja igru sa pritiskom na direktora MOL-a nakon što je na Ustavnom sudu pala ona prva presuda protiv Sanadera kao podmićenoga u ovom slučaju. Iz onoga što smo mogli vidjeti u javnosti, ne vidi se neki čvrsti dokaz o postojanju tog podmićivanja. Jer jedna restoranska snimka sa zapisivanjem brojeva i svjedočenje čovjeka koji je u nekom jako čudnom aranžmanu primao novac, zapravo za Sanadera. Taj novac onda nikad nije došao u hrvatski budžet. Ne izgleda kao nekakva relevantna priča. Šteta je što je hrvatsko pravosuđe, kada je procesiralo gospodina Sanadera, krenulo oslanjati se na neke čudne priče kao što je INA-MOL ili Hypo i oslanjati se pritom na vrlo suspektne svjedoke a da se nije držala onih slučajeva koji su daleko lakše dokazivi, gdje su tragovi daleko jasniji. Onda ispada cijela priča nevjerodostojna, na neki način to nam se  sada i vraća jer upravo je ta vjerodostojnosti ili nevjerodostojnost argument suda u Budimpešti da odbija ovaj proces s jedne strane, a s druge strane ta nevjerodostojnost je bila razlog zašto je Hrvatska poražena u arbitražnom procesu pred UN ovim arbitražnim tijelom. Mislim da je nakon te presude država morala promijeniti neke strategije pa i tu ideju da se preko glavnog menadžera MOL-a može utjecati na za Hrvatsku povoljniju sliku pregovora hrvatske države i MOL-a o vlasništvu nad INA-om”, rekao je Gjenero.

Related Posts