Zakonom o privatizaciji INA-e mijenja se tek jedan članak

Predloženim izmjenama Zakona o privatizaciji Ine, o kojima bi se sutra trebalo glasovati, mijenja se članak 10. kojim Hrvatska ima ekskluzivna prava vezana uz kontrolu nad promjenama u vlasništvu društva, mogućnost veta na određene odluke uprave te pravo prvokupa cjelokupne ili dijela imovine.
Isti se, tvrde u Vladi, predloženim usklađujemo s europskom pravnom stečevinom. Prema prijedlogu, stjecatelj dionica Ine koji želi prijeći prag od 50 posto dionica o tome bi trebao obavijestiti resornog ministra te mu predati dugoročni plan upravljanja poslovanjem.

Temeljem mišljenja ministra, Vlada bi donijela odluku o suglasnosti za stjecanje dionica u roku od 30 dana. Suglasnost bi mogla uskratiti ili oduzeti ako ocijeni da to predstavlja ozbiljnu prijetnju javnoj sigurnosti i iznimnu opasnost od ugroze sigurne i redovite opskrbe energijom.

“U Ini će i dalje biti predstavnici Vlade RH u Upravi, plus dva neovisna člana koji su predviđeni zakonom”, pojasnio je državni tajnik za energetiku Ivo Milatić koji je ispred Vlade kratko i ‘glatko’ odbijao sve SDP-ove amandmane.

Zanimljivo, predloženi zakon ne odgovara oporbi, koja tvrdi kako će se time počiniti veleizdaja, vjerojatno smatrajući kako bi kompanija bolje radila pod političkim utjecajem, kao prostor za zadovoljavanje uhljebničkih interesa, nego li pod privatnim kapitalom koji brine o dobiti i lukrativnoj uplati u državni proračun. Međutim, iz MOL-a u EK intenuzivno lobiraju protiv ovog zakona jer smatraju kako on ulazi u direktnu zakonsku intervenciju u vlasničkim pravima, koja su ionako zaštićena pozitivnim propisima.

Bismo li mogli zaključiti kako je ovo dobar zakon, jer stvara jednako nezadovoljne?

You may also like

0 comments