Washington Times lobira za hrvatske barake

Marijan Opačak za Direktno
U nastojanju da primiri i u konačnici zaustavi rusku tihu agresiju, američki predsjednik Donald Trump zatražio je od zemalja članica NATO-a da ispune svoju obvezu i potroše dva posto svog bruto domaćeg proizvoda na obranu. /vc_column]

To je i dogovoreno na summitu NATO-a u Walesu 2014. godine. Dok je nekoliko zemalja krenulo prema tom cilju, ispostavilo se da su obećanja Francuske, Danske, Italije i Njemačke tek nešto malo više od šuplje retorike.

S druge strane, najnovije države članice NATO-a, poput Hrvatske, jasno vide prijetnje iz Rusije i iskreno žele povećati svoje izdatke za obranu, piše Washington Times.  Hrvatska nastoji proširiti svoju ulogu u NATO-u, a zbog njenog strateškog položaja postala je stup u europskoj strukturi protuzračne obrane.  Washington Times piše kako je snaga Hrvatskog ratnog zrakoplovstva trenutno mala i zastarjela, s obzirom na to da koristimo zastarjele MIG-ove treće generacije, ali ističe kako je organizacija HRZ-a snažna.

Dodaju i kako Hrvatska pokušava nabaviti borbene zrakoplove nove generacije kao što je američki F-16 kako bi ojačala vlastitu sigurnost i dala svoj doprinos NATO savezu.  Samo iz tog razloga, piše Washington Times, Trumpova administracija trebala bi pomoći Hrvatskoj i olakšati joj nabavku eskadrile borbenih zrakoplova četvrte generacije.

Olakšavanjem nabavke ratnih zrakoplova Hrvatskoj podigla bi se borbena spremnost cijelog NATO saveza, ali to bi moglo Sjedinjenim Državama dati i bolje pregovaračku poziciju kako bi natjerali veće članice NATO-a poput Njemačke, Francuske, Italije i drugih da počnu ispunjavati svoje obveze prema tom savezu.

Nadalje, piše Washington Times, Trumpova administracija trebala bi usmjeriti Pentagon da aktivno pomogne Hrvatskoj u kupovini zrakoplova te joj ponudi alternative, a onda bi Ministarstvo obrane trebalo Hrvatskoj pomoći u obuci pilota i tehničara na novom sustavu naoružanja. Washington Times smatra kako će takav kooperativni pristup ojačati NATO savez i izglede za nastavak mira u Europi.

Kako je portal Direktno već ranije pisao, Hrvatska vojska postupno prelazi na zapadnu vojnu tehnologiju uz pomoć strateškog partnera Sjedinjenih Američkih Država.

Nastavak je to suradnje koja je započela ranijih godina, a koja bi trebala Hrvatsku uz druge zemlje nekadašnjeg socijalističkog bloka otrgnuti trajno od ruskog logističkog i opskrbnog lanca.  Naime, nakon raspada Sovjetskog Saveza postojao je program Sate Departmenta koji je pokušavao nove saveznice, nekadašnje zemlje Varšavskog pakta, odvojiti o ovisnosti o ruskoj ekonomiji. Tako su Sjedinjene Američke Države plaćale novim saveznicima da kupuju američko oružje umjesto da ga kupuju od Ruske Federacije.

Sjedinjene Države ponovno su pokrenule takav program, a imaju namjeru ga i proširiti. Danas se program zove “Europski program poticanja dokapitalizacije”, a zemlje Istočne Europa potpisuju kako će kupiti oružje proizvedeno u SAD-u.

Svaka zemlja je u različitoj fazi kupnje nove opreme, a dužnosnici State Departmenta vjeruju kako bi moglo potrajati nekoliko godina dok im partneri ne uspiju nastaviti s kupovinom. Zemlje koje su se uključile u taj program su: Albanija i Bosna i Hercegovina koje su dobile po 30 milijuna dolara za helikoptere pojedinačno, Hrvatska koja je dobila 25 milijuna dolara za borbena vozila za potrebe pješaštva, Grčka koja je kao i Hrvatska odlučila za 25 milijuna dolara obnoviti vozni park nabavkom borbenih vozila za potrebe pješaštva, Sjeverna Makedonija koja se odlučila za  30 milijuna dolara nabaviti borbena vozila te Slovačka koja je za 50 milijuna dolara odlučila obnoviti svoje helikopterske jedinice, piše Direktno.hr.

You may also like

0 comments