Vučić: Stranci neće voditi politiku Srbije

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić izjavio je u ponedjeljak u intervjuu za beogradski tisak da će Srbija voditi jedinstvenu i neovisnu politiku u koju se, dok je on šef države, stranci neće miješati.
“Bit politike za koju se zalažem je neovisna Srbija. Neovisna ne samo u svojim granicama već prije svega u odlučivanju i brizi za svoj narod. Ako to netko ne može razumjeti – onda je to njegov problem. Neka svi znaju: vodit ćemo jedinstvenu – srpsku politiku, u koju se stranci neće miješati dok sam ja na čelu države!”, rekao je Vučić za Večernje novosti.

Komentirajući najavljenu deklaraciju o opstanku srpske nacije i Srba, Vučić je kazao kako “tim uglednih profesora” već radi na tom tekstu koji se očekuje do kraja godine.

Vučić se osvrnuo i na primjedbe iz regije i građanske javnosti da je deklaracija novi manifest “velike Srbije”. “Možda se svi ti plaše mogućnosti da Srbi dobiju mozak i počnu razmišljati o sebi i svojoj budućnosti. Po njima, Srbi ne da nemaju pravo promišljati svoju prošlost, već ne smiju razmišljati ni o budućnosti”, rekao je Vučić.

Srbijanski predsjednik ocijenio je realnim i da prijedlog rješenja za Kosovo bude ponuđen do ožujka 2018. godine, poručivši da će to biti “drukčije od najlakših ‘rješenja’, kao što su busanje u prsa i parole o našem milijungodišnjem teritoriju”, ili od onog “u kojem traže da kažete – živjelo neovisno Kosovo”.

“To će, dakle, biti rješenje koje zahtijeva bolne kompromise s obje strane i koje će biti napadano sa svih strana. Realno je da s prijedlogom za Kosovo izađemo u ožujku sljedeće godine”, rekao je Vučić.

“Želim čuti što ljudi misle o tome. Mi u tom dijalogu nismo sami. Pitaju se i SAD, Rusija, Kina, EU. Pitaju se i Albanci”, naglasio je Vučić.

Upitan razmišlja li o izvanrednim izborima 2018. godine, Vučić je rekao da neće “bježati sa megdana” i da ne isključuje izbore. “Ako oporba iznese valjane razloge, možda ih i bude”, rekao je Vučić u intervjuu za Večernje novosti.

Vučić je na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji poslije sastanka s predsjedavajućim Predsjedništva BiH Draganom Čovićem u Beogradu rekao kako je Srbija spremna za održavanje tog sastanka “na bilo kojoj razini” – predsjednika i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH ili na razini vlada, odnosno Vijeća ministara BiH.

Srbijanski predsjednik uvjeren je da bi trilateralni sastanak Srbije, Hrvatske i BiH doveo do mnogo važnijih i konkretnijih rješenja o brojnim političkim, ekonomskim i socijalnim pitanjima.

Čović je izrazio nadu da će taj trilateralni sastanak uskoro biti dogovoren “kako bi se gradila otvorenija suradnja” i sugerirao je da “povijest treba ostaviti iza sebe kako ne bi bila prepreka za budućnost”.

Najavio da će biti još sastanaka predstavnika Srbije i BiH prije 6. i 7. prosinca kada je najavljen posjet izaslanstva BiH Beogradu. “Na tim sastancima dogovorit ćemo da otvorena pitanja ostavljamo iza sebe u povijesti”, rekao je Čović, koji očekuje da tim stručnjaka Beograda ponudi rješenja o pitanju spornih granica Srbije i BiH.

Srbija poštuje cjelovitu BiH

Vučić je naglasio kako Srbija poštuje teritorijalni integritet BiH i teritorijalni integritet entiteta Republike Srpske u okviru BiH, ocijenivši da su “odnosi Srbije i Republike Srpske konkretni i opipljivi”.

Komentirajući zamjerke kako Srbija samo pomaže RS, Vučić je istaknuo da će pomagati i Federaciji BiH. Komentirajući, na pitanje novinara, pripremu Deklaracije o opstanku srpskog naroda i ima li potrebe za sličnim dokumentom za Hrvate na prostoru Balkana, Čović je pripremu Deklaracije nazvao “dobrom odlukom” kako bi se kroz takav dokument definirali “odnosi jednog naroda na dva prostora”.

Deklaracija o opstanku srpske nacije trebao bi biti dokument o zaštiti srpskog naroda u regiji i u njoj će biti istaknuta prava na upotrebu srpskog jezika i ćiriličnog pisma, izučavanje i njegovanje srpske kulture, izučavanje srpske povijesti i njegovanje tradicija, očuvanje kulturnog nasljeđa. “Mislim da je (Deklaracija) dobrodošla i da ćemo time dugoročno rješavati pitanja i kada je riječ o srpskom narodu, ali i o sva tri naroda u BiH”, ocijenio je Čović koji kaže kako ne vidi razlog i za sličnu deklaraciju o hrvatskom narodu, ali da je “danas rano o tome govoriti”.

Čović je ocijenio da takvi dokumenti “nikada ne smiju biti na štetu trećeg” niti pridonositi “novim podjelama” već jačanju uzajamnih odnosa u regiji.

Gospodarska suradnja Srbije i BiH

Vučić je izjavio kako očekuje da trgovinska razmjena između Srbije iz BiH ove godine bude oko 1,6 milijardi eura, što bi bilo za oko sto milijuna više nego 2016., i istaknuo je da je BiH “jedan od najvažnijih trgovinskih partnera Srbije”.

Kazao je da srbijanska vlada i Vijeće ministara BiH i dalje trebaju svakodnevno raditi kako bi se stvorili uvjeti da suradnja bude još veća. Čović je rekao da će uzvratni službeni posjet izaslanstva BiH Srbiji u prosincu biti prilika da se naglasi važnost gospodarskih odnosa.

You may also like

0 comments