Home Hrvatska Vlada na sjednici o uhićenjima pripadnika HVO-a, Plenković: Indikativan je tajming

Vlada na sjednici o uhićenjima pripadnika HVO-a, Plenković: Indikativan je tajming

by Petra Rajković

Sjednica, na kojoj se Vlada, između ostalog,  izjašnjava o slučaju uhićenja deset bivših pripadnika HVO-a u Orašju, započela je u 10 sati u Banskim dvorima. 

Andrej Plenković je na početku sjednice govorio o slučaju uhićenja deset bivših pripadnika HVO-a u Orašju. “Kazneni postupak i uhićenje časnika Hrvatske vojske… pripremani su dulje vremena, a njihov tajming je indikativan”, kazao je Plenković.

U suradnji s obavještajnim službama i institucijama se informira o svim relevantnim podacima te se, kaže premijer, intenzivno radi na tome da se pribavi pravna pomoć.

‘Naložio sam ministarstvima da pribave sve relevantne podatke te osiguraju pravnu, operativnu i konzularnu pomoć uhićenim hrvatskim državljanima s kojim smo u kontaktu putem veleposlanstva’, rekao je Plenković.

‘Postoji cijeli niz aktivnosti koje su se odvijali između nadležnih institucija RH i BiH prije izbora naše Vlade, a koje zbog njihove složenosti tek treba rasvijetlili. Naša Vlada učinit će sve da zaštiti legitimne interese RH, ali i ljudska prava svih koja u ovom trenutku mogu biti ugrožena’, rekao je Plenković uz napomenu da da svi ratni zločini trebaju biti procesuirani, ali da političke formulacije u nekim aktima o udruženog zločinačkom pokretu nisu prihvatljive. Rekao je da se neovisnost i teritorijalna cjelovitost Hrvatske branila i u BiH.

Šprlje:Uskoro će biti gotov popis dokumenata koji su bili predani tužiteljstvima BiH i Srbije

Ministar pravosuđa Ante Šprlje najavio je u četvrtak je gostujući u emisiji u mreži Prvog Hrvatskog radijada će za nekoliko dana biti gotova evidencija i presjek dokumenata koje su hrvatske institucije predale tužiteljstvima Srbije i BiH, a zatim će se analizirati kolika je šteta učinjena.

“Ja sam dao nalog još u bivšoj vladi da se analizira sva dokumentacija koja je stizala zamolbenim putem iz BiH i iz Srbije, da se utvrdi za koga se tražilo i što se točno tražilo, koja vrsta toga. Mi sada radimo jedan presjek i evidenciju i ona bi trebala biti gotova za par dana”, rekao je.

Istaknuo je i kako je Hrvatska tražila od BiH i Srbije prije nekoliko mjeseci da dostave sistematizirane podatke o hrvatskim državljanima koji se nalaze na optužnicama ili u određenim fazama istrage.

Iako su se tužiteljstva tih država na neki način obvezala da će odgovarati na takve zamolbe, oni to do danas nisu još učinili, istaknuo je Šprlje.

Ocijenio je da su optužnice, zbog njihova tumačenja kvalifikacija zapovjedne odgovornosti, pravno upitne. “Svjestan sam da upravo ciljanje najviših časnika RH ima drugu konotaciju”, rekao je Šprlje.

Miljavac tvrdi da se dokumentacija falsificira nadopunjava

Umirovljeni general Pavao Miljavac čije je ime, među ostalima, na optužnicama za N1 rekao je kako je bio upozoren da ne bi trebao prolaziti kroz BiH jer je na ‘nekoj crnoj listi’.

”Dobio sam izvadak za što me se tereti. Riječ je o Kozarskoj Dubici, tereti me se za dva mrtva vojnika, jednog ranjenog. Spominje se još jedanestero ljudi za koje ne znamo tko su. Generalski zbor i ja se već godinama bavimo time, dobili smo puno podataka da stvari ne idu u dobrom pravcu, obavijestili smo vlasti, ali nije bilo reakcija, nisu to ozbiljno shvatili. Vidite, sad je došlo do ovoga”, rekao je Miljavac.

Smatra kako su optužnice politički motivirane. Agresivnijom diplomacijom, mišljenja je, ne može se ništa rješiti. ”Morate postići konsenzus u državi, svih stranaka. Ako stvari ne idu u pravom smjeru to će pojačati djelovanja u Hrvatskoj i destabilizaciju regije. Pitanje je kome to ide na korist.”, dodao je.

Na pitanje je li moguće da se dokumentacija falsificira rekao je kako imaju podatke da se nadovezuje. ”Upozoravali smo one koji operativno obnašaju vlast da to rješavaju. Znamo na čemu predsjednica i Vlada inzistiraju, da je ulazak BiH u NATO i EU jedini pravi put za stabilizaciju BiH te da je taj put važan za RH i Hrvate u BiH, ali činjenica je da danas postoje druge silnice – jedni se oslanjaju na Srbiju i rastuću rusku moć, drugi na Tursku i Erdogana. SAD-u je fokus oslabio, preselili su ga na Istok. Obama je pustio to iz vida. Naša prijašnja vlada se nije baš potrudila stvoriti dobre odnose s SAD-a, a iz mog iskustva bez njih se na ovim prostorima ništa nije događalo”, rekao je Maljavac.

Rojs: Na optuženičku klupu treba staviti veleizdajnika Mesića’

O uhićenju civilnog i vojnog vrha Hrvatskoga vijeća obrane i policijskih struktura danas se za N1 izjasnio umirovljeni general Ljubo Ćesić Rojs.

”Ja, kao živi sudionik i ostale kolege svih zbivanja u Bosanskoj Posavini, moje srce plače. Plače jer je Bosanska Posavina stradala najviše – preko dvije tisuće poginulih. 6. listopada 1992. palo je zadnje uporište, Derventa je pala par dana ranije. Jedino se uspjelo sačuvati područje oko Orašja i zahvaljujući zapovjedniku najvišeg ranga 4. zbornog područja generala Đure Matuzovića uspjeli smo spasiti tu malu enklavu. I danas on, umjesto da uživa najveće blagodati, love ga kao zvijer. Moje srce stvarno plače”, rekao je Rojs.

Smatra kako progonitelji nisu smjeli doći u posjed dokumenata.

”Država mora imenovati tijelo koje će istražiti sve one koji su dilali dokumentacije, bilo Haagu, bilo BiH, a prvo na optuženičku klupu treba staviti veleizdajnika Stjepana Mesića koji je pozvao britansku službu koja je uzela našu dokumentaciju. Pored nas živih sudionika, zapovjednika iz toga vremena, naši vrli povjesničari pišu kako se brani Hrvatska, a ja ih na ratištu nisam vidio. Nazor je doktorirao na toj dokumentaciji, ona mu je za to poslužila i sada se na tuđim mukama vade. Ne mora biti kriv Nazor, nego onaj tko mu je naložio. Je li to tadašnji državni odvjetnik Mladen Bajić, predsjednik Sabora ili predsjednik Vlade. Kada bi se počelo kazneno goniti on bi morao govoriti poimence”, rekao je Rojs.

(Agencije, N1)

Related Posts