Iz Vlade su za N1 komentirali izvješće Amnesty Internationala, koje kritizira odnos države prema socijalnoj integraciji migranata, kaže da pripadnici srpske nacionalne manjine i dalje nemaju pravo na uporabu pisma i jezika, jer je to politizirano, kao i da su Romi i dalje neintegirirani zbog pristupa obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti i sličnom.

“Vlada Republike Hrvatske pridaje najveću pažnju poštivanju i promicanju ljudskih i manjinskih prava. Tome u prilog govori i činjenica da međunarodna tijela koja prate sustav zaštite i promicanja ljudskih prava u RH, često ističu da je normativni i institucionalni okvir usklađen sa svim dostignutim međunarodnim standardima”, stoji u priopćenju Vlade.

“Svaka država, kao prva odgovorna, ima zadatak stalno usavršavati standarde ljudskih prava te pratiti njihovu primjenu. To je inkluzivan proces koji se kontinuirano razvija”, dodaje se.

“Nezapamćeni migracijski i izbjeglički val, koji je zahvatio Europu prošle godine, doveo je taj problem u samo središte međunarodne, a nadasve europske pažnje. Iako se radi o krizi koja je nezabilježena u ovakvim razmjerima od kraja Drugog svjetskog rata, problemi koji su se javili u nedovoljnoj sposobnosti upravljanja migracijskim i izbjegličkim valom u europskim državama, ukazali su na nužnost pronalaženja zajedničkog, djelotvornog i dugoročnog rješenja ovih kretanja. Hrvatska u tome nije iznimka te je pred nama jedan od najvećih izazova: integracija stranaca u hrvatsko društvo, budući da je riječ o vrlo dinamičnom, dvosmjernom procesu međusobne prilagodbe stranaca i hrvatskih državljana na posljedice post-migracijskih procesa”, zaključuje se u odgovoru Vlade Republike Hrvatske na upit N1 televizije.

Podsjetimo, Amnesty International je ustvrdio u srijedu kako je “otrovna” retorika američkog predsjednika Donalda Trumpa na putu do osvajanja Bijele kuće predvodila globalni trend prema politici podjela u 2016. koja je svijet učinila “mračnijim” mjestom.

Related Posts