Zato, rekao je Brodić, ne bi trebalo doslovno tumačiti odredbe zakona o međusobnom obavještavanju vlada susjednih država, jer radi se o ograničenom produktovodu.
Rafinerija u Bosanskom Brodu nikada nije izgradila postrojenje za skladištenje sumpora kao derivata koji zagađuje, i to iz dva razloga, takva je modernizacija vrlo skupa, i drugo tko bi ih natjerao da kupuju plin kada su vrlo povoljno dolazili do svoje nafte. Sada, kad je to dogovoreno na najvišoj razini, kvaliteta zraka u Slavonskom brodu, nakon završetka produktovoda, trebala bi se poboljšati. Govorimo o razdoblju oko godine dana.
Uklapa se to u činjenicu kako će teško biti moguća diverzifikacija energenata u BIH-a tijekom srednjeg roka, obnovljivci su skupi, nafta u teškoćama, plin iz zapadnih izvora još uvijek nedostupan, tako da će regija još neko vrijeme ovisiti o ruskom plinu.
Zaključio je kako se bez jake geopolitičke volje, budući se ovdje radi o komercijalnom (ograničenom) produktovodu, teško može očekivati produženje interkonekcije prema jugu.
Pogledajte video: