Home TribinaAnalize Vaganje ponude i potražnje spustilo cijenu nafte

Vaganje ponude i potražnje spustilo cijenu nafte

by Energypress.net

Nejasno što OPEC želi poručiti

Cijene nafte spustile su se u srijedu na međunarodnim tržištima prema 73 dolara budući da među trgovcima prevladao strah da će se slaba potražnja poklopiti s većom ponudom, potisnuvši u drugi plan signale vodećih proizvođača da bi mogli odgoditi planirano povećanje opskrbe. Na londonskom je tržištu cijena barela iznosila je 73,33 dolara. Na američkom tržištu barelom se danas trgovalo po 69,94 dolara.

Trgovci ovih dana pokušavaju odgonetnuti hoće li Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici provesti u djelo plan o povećanju opskrbe od početka listopada s obzirom na naznake posustajanja potražnje u Kini i SAD-u.

Osmeročlana skupina članica OPEC+ trebala bi od listopada povećati proizvodnju za 180 tisuća barela dnevno, prema planu s početka ljeta. To bi značilo da bi do kraja iduće godine smanjivali opskrbu za otprilike dva milijuna barela dnevno.

Izrazitije povećanje proizvodnje moglo bi se vremenski podudariti s usporavanjem svjetskog gospodarstva, strahuju trgovci.

Aktivnost u kineskoj industriji pala je i u kolovozu, na najnižu razinu u šest mjeseci, uz niže proizvodne cijene i slabiju potražnju, prema indeksu PMI koji sastavljaju statistički zavod i Kineska udruga za logistiku i nabavu.

Potrošnja nafte u SAD-u pala je pak u lipnju na najnižu razinu u ljetnoj sezoni od pandemije covida 19, pokazali su u petak podaci ministarstva energetike.

“Još ćemo vidjeti koliko cijene nafte moraju pasti da OPEC+ reagira jer većina članica kartela treba više cijene no što su danas da bi se približila uravnoteženju proračuna”, rekla je u utorak analitičarka Panmure Liberuma Ashley Kelty.

U srijedu pozornost tržišta privukla je informacija da grupa raspravlja o odgodi plana o povećanju proizvodnje budući da su cijene na najnižoj razini u devet mjeseci, prema tvrdnjama tri izvora za Reuters.

Predlaže se odgoda, rekao je jedan od izvora. Drugi procjenjuje da su šanse za takav ishod velike.

Ako OPEC+ ne umiri tržišta porukom da ne namjerava odrediti precizan rok za povećanje proizvodnje, trgovci bi mogli zaključiti da ne može obraniti cijene od 70 dolara za barel, napisali su u bilješci analitičari Citija.

OPEC i ured saudijske vlade za odnose s javnošću nisu odmah odgovorili na upit Reutersa da komentiraju aktualnu situaciju.

Povećanje opskrbe iz članica OPEC+ poklopilo bi se i s mogućom normalizacijom proizvodnje u Libiji.

U utorak Bloomberg je izvijestio da bi sukobljene strane mogle uskoro riješiti spor oko središnje banke, što bi omogućilo povratak libijske nafte na svjetska tržišta. Važan akter spora istaknuo je “snažne” nagovještaje da su političke stranke blizu dogovora.

Libijska Nacionalna naftna korporacija (NOC) proglasila je 2. rujna ′višu silu′ na naftnom polju El Feel. Ukupna proizvodnja spustila se u roku od dva dana s gotovo 959.000 barela dnevno na 591.000 barela dnevno na dan 28. kolovoza, priopćio je NOC. Još 20. srpnja Libija je proizvodila 1,28 milijuna barela dnevno, napomenuli su u kompaniji.

Izvješća o zalihama u SAD-u bit će objavljena s danom zakašnjenja zbog Dana rada. Udruga proizvođača API objavit će podatke tokom dana, a ministarstvo energetike sutra.

OPEC je odvojeno objavio da je u utorak barel košarice nafte njegovih članica pojeftinio 74 centi, na 76,29 dolara.

Related Posts