Usprkos pandemiji, napredak u energetskoj tranziciji

Analiza
Države članice Energetske zajednice postigle su napredak u tržišno orijentiranim energetskim reformama uprkos krize prouzrukovane pandemijom covida, zaključak je ovogodišnjeg izvještaja Energetske zajednice.

Kako se navodi u izvještaju, energetska zajednica je na putu  ispunizi svoj cilj energetske efikasnosti za 2020. i financiranje energetske efikasnosti, posebno u obnovi zgrada koje je poraslo uprkos pandemije covida.

Također, obnovljiva energija je još jedno područje u kojem u ovogodišnjem izvještaju potvrđen napredak pokazujući porast kapaciteta obnovljivih izvora u cijeloj zajednici za 19 posto.

Prosječna ocjena primjene reforme u energetskom sektoru porasla je sa 48 na 52 posto, ali kada je riječ o regiji, Crna Gora je prvak, dok su iza nje  Makedonija i Srbija, a nakon njih po reformama slijede Albanija, Kosovo, Moldavija, a na dnu ljestvice BiH.

Najveći napredak su postigle Ukrajina, koja je uspjela uspješno razdvojiti najveći europski tranzicijski sustav krajem 2019, i Gruzija, koja je usvojila ključne zakone o energetskoj efikasnosti.

Direktor Energetske zajednice Janez Kopač povodom predstavljanja ovogodišnjeg izvještaja rekao je kako nema sumnje da je potrebno  uraditi više u oblastima smanjenje emisije plinova, energetske efikasnosti, održivih obnovljivih izbora i iskrene tržišne integracije kako bi Energetska zajednica uspjela u tranziciji ka čistoj energiji.

S druge strane, zamenik direktora Energetske zajednice Dirk Bušle kazao je da je iskustvo pokazalo da projekti obnovljivih izbora mogu imati značajni utjecaj, te da su zaista potrebni ozbiljni napori kako bi se osiguralaa pravilna primjena zakona o utjecajuna životnu sredinu, pogotovo kada je riječ o malim hidroelektranama.

You may also like

0 comments