Home Ekonomija Usprkos carinama, Kina lani ostvarila rekordni višak

Usprkos carinama, Kina lani ostvarila rekordni višak

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Carine na polovicu uvoza kineske robu koje je prošle godine uveo predsjednik Donald Trump i dalje ne pokazuju ni najmanje efekte. Kina je u ponedjeljak objavila da je u 2018. godini ostvarila do sada najveći trgovinski suficit sa SAD-om od 323,32 milijarde dolara.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Usporedbe radi, u 2017. taj je suficit iznosio 275,8 milijardi dolara. Višak u trgovinskoj razmjeni sa SAD-om posljedica je rasta kineskog izvoza u SAD u 2018. za 11 posto. Istovremeno je američki izvoz u Kinu porastao blagih 0,7 posto. Veliki kineski trgovinski suficit sa SAD-om dugo vremena je bolna točka Washingtona, koji zahtijeva od Pekinga poduzimanje koraka kako bi ga smanjio. [/vc_column][/vc_row]

SAD je prošle godine uveo uvozne carine na stotine milijardi dolara vrijednu kinesku robu te je zaprijetio dodatnim mjerama u slučaju da Peking ne promijeni svoju praksu po pitanju industrijskih subvencija i intelektualnog vlasništva. Kina je uzvratila svojim mjerama.

Podatak objavljen u ponedjeljak mogao bi potaknuti američkog predsjednika da pojača pritisak u trgovinskom sporu. Dok je trgovinski višak s Amerikom rekordan, ukupni kineski suficit u trgovini s cijelim svijetom na najnižoj je razini od 2013. godine. Službena statistika pokazuje da je suficit lani dosegao 351,76 milijardi dolara. Na godišnjoj razini izvoz je povećan za 10 posto – najviše od 2011. godine, pokazuju podaci Reutersa – dok je uvoz skočio za gotovo 16 posto.

S druge strane, kineski izvoz u prosincu je zabilježio najveći pad u posljednje dvije godine, a neočekivano se smanjio i uvoz, što ukazuje na daljnje slabljenje drugog po veličini svjetskog gospodarstva. Izvoz je neočekivano pao za 4,4 posto u odnosu na isti mjesec godinu ranije, pri čemu je potražnja oslabila na većini kineskih velikih izvoznih tržišta. Zabilježen je i šokantan pad uvoza, za 7,6 posto, što je najviše još od srpnja 2016. godine. “Očekujemo da će i izvoz i uvoz ostati slabi u nadolazećim kvartalima”, stoji u izvješću Capital Economicsa, a prenosi Poslovni dnevnik.

Related Posts