[vc_row][vc_column width=”1/3″]Do kraja prosinca hrvatska Vlada utvrdit će godišnju kvotu za zapošljavanje stranaca u 2019. na kojoj bi se, prema prijedlogu, trebalo naći čak 63.600 radnika, a Hrvatska bi prvi put trebala uvesti i medicinsko osoblje, objavio je Večernji list u ponedjeljak.[/vc_column][vc_column width=”2/3″] Ističu da će Hrvatska prvi put uvesti i 200 stalnih medicinskih sestara ili tehničara, od kojih bi 50 radilo bi u sustavu zdravstva, a 150 u domovima za starije. “Sustav socijalne skrbi dosad se nije u većoj mjeri nalazio među djelatnostima s deficitom radne snage pa je ove godine u toj branši zaposleno samo pet stranaca na poslovima instruktora pasa vodiča. Od iduće godine u socijalnoj bi se skrbi moglo zaposliti čak 460 stranaca.[/vc_column][/vc_row]
Osim medicinskih sestara i njegovateljica, domovi za starije, ali i djecu trebaju kuhare, pomoćne kuhare, čistačice, no isto tako tržište se otvara i za deset fizioterapeuta, radnih terapeuta, socijalnih radnika te po pet stranih psihologa i logopeda”, piše taj dnevnik.
Donose i podatak da je Hrvatsku u ovoj godini napustilo 1800 medicinskih sestara, otišavši uglavnom u Njemačku gdje zarađuju od 1800 do 2000 eura mjesečno. “Kvota za 2019. razbijena je tako da se 41.810 dozvola odnosi za novo zapošljavanje, 6540 dozvola za sezonski rad u turizmu te u poljoprivredi i šumarstvu, 250 dozvola u okviru premještanja unutar društva te 15 tisuća produljenih starih dozvola”.
List navodi i da su sindikati nezadovoljni Vladinim prijedlogom. Ističu da se konkurentnost hrvatskog gospodarstva ne može graditi na slabo plaćenoj radnoj snazi te da Vlada povećava kvote taman kad su krenule rasti plaće. Najviše potreba za zapošljavanje stranaca ima u graditeljstvu, gdje treba čak 18.500 radnika, a slijede turizam i ugostiteljstvo koje potražuje 15,400 stranaca, poljoprivreda i šumarstvo (3530), promet (2314), metalska industrija (2200) itd.