Uoči potpisivanja trgovinskog sporazuma porasle cijene nafte

Naftna tržišta
Cijene nafte porasle su u utorak na međunarodnim tržištima prema 65 dolara budući da se pozornost trgovaca preusmjerila s Bliskog istoka na skorašnje potpisivanje preliminarnog američko-kineskog trgovinskog sporazuma.

Tržišta su se danas fokusirala na poboljšane izglede za potražnju za naftom uoči potpisivanja prve faze trgovinskog sporazuma SAD-a i Kine u srijedu u Washingtonu. Time bi dva vodeća svjetska potrošača trebala napraviti veliki korak prema okončanju spora koji je zakočio rast svjetskog gospodarstva i naštetio naftnoj potražnji.

Kina se obvezala da će u sljedeće dvije godine iz SAD-a uvesti energente ukupne vrijednosti veće od 50 milijardi dolara, tvrdi dobro obaviješteni izvor. Američko-kineski trgovinski rat prošle je godine opipljivo utjecao na svjetsku potražnju za naftom, koja je iznosila 890 tisuća barela dnevno, u odnosu na početno prognoziranih 1,5 milijuna barela dnevno, podsjeća Tamas Varga iz PVM-a.

Unatoč trgovinskm ratovima kineski je uvoz sirove nafte u 2019. porastao 9,5 posto, bilježeći novu rekordu razinu 17. godinu zaredom, zahvaljujući većoj potražnji povezanoj s novim rafinerijama, pokazali su podaci. Dodatnu potporu cijenama nafte pružile su danas i stišane bojazni od mogućih poremećaja u opskrbi zbog napetosti na Bliskom istoku.

Američko ministarstvo financija objavilo je u ponedjeljak da je povuklo ocjenu o kineskoj manipulaciji tečajem juana, pripremajući teren za skorašnje potpisivanje inicijalnog trgovinskog sporazuma između dva vodeća svjetska gospodarstva.

Kabinet američkog predsjednika Donalda Trumpa uznemirio je tržišta u kolovozu, službeno etiketirajući Kinu kao zemlju koja manipulira tečajem domaće valute. Time je Washington nastojao pojačati pritisak na Peking da prihvati američke zahtjeve u trgovinskim pregovorima.

Nakon gotovo dvije godine carinskog rata dvije bi zemlje u srijedu trebale potpisati prvu fazu trgovinskog sporazuma koja predviđa ukidanje određenih američkih carina na kinesku robu. Kina bi pak trebala osloboditi neke američke kompanije obaveze prijenosa tehnologije na kineske partnere, navode američki trgovinski dužnosnici.

Peking je također pristao na pojačanu nabavu američkih energenata, poljoprivrednih i drugih proizvoda, vrijednih milijarde dolara. Podaci kineske carinske uprave, objavljeni u utorak, pokazali su da je kineski uvoz iz SAD-a prošle godine potonuo nešto više od 20 posto. Pao je i kineski izvoz u SAD, za 12,5 posto.

Ukupni je kineski izvoz iskazan u dolarima u 2019. gotovo stagnirao dok je uvoz smanjen 2,8 posto. Prosinac ipak pokazuje oporavak, uz povećanje ukupnog kineskog izvoza i uvoza, za 7,6 odnosno 16,3 posto na godišnjoj razini.

You may also like

0 comments