Dopusnica kompaniji Commonwealth LNG
Američki kabinet objavio je da je kompaniji Commonwealth LNG izdao dozvolu za novi izvozni projekt, čime je praktično ukinuo moratorij koji je uveo bivši predsjednik Joe Biden. Prije više od godinu dana Bidenova administracija obustavila je izdavanje dozvola za izvoz LNG-a kako bi provela analizu utjecaja plinskih projekata na gospodarstvo i okoliš. Ova odluka izazvala je zabrinutost u Europi, gdje SAD, uz Norvešku i Katar, predstavlja jednog od ključnih dobavljača plina.
Promjena u Bijeloj kući donijela je i promjenu energetske politike. Donald Trump je odmah po preuzimanju mandata ukinuo moratorij putem izvršne uredbe, najavljujući veću proizvodnju i izvoz nafte i plina. Kao prvi konkretan potez, ministarstvo energetike izdalo je Commonwealth LNG-u dozvolu za izvozni projekt usmjeren prema europskim i azijskim tržištima. Ministar energetike Chris Wright izjavio je da izvoz LNG-a jača američko gospodarstvo, podržava domaća radna mjesta i doprinosi globalnoj energetskoj sigurnosti. Commonwealth LNG, koji je najduže čekao dozvolu, planira izgraditi postrojenje u Louisiani s kapacitetom izvoza od 9,5 milijuna tona godišnje, prvenstveno za zemlje koje nemaju sporazum o slobodnoj trgovini sa SAD-om. Konačna investicijska odluka očekuje se u rujnu, a proizvodnja bi trebala započeti početkom 2029.
Sjedinjene Američke Države bilježe snažan rast izvoza ukapljenog plina, koji se od 2019. gotovo utrostručio. Zahvaljujući razvoju tehnologije vađenja plina iz škriljevca, SAD je 2023. postao najveći svjetski izvoznik LNG-a. Prema procjenama ministarstva energetike, američki izvoz LNG-a u 2025. porast će za 16,7 posto, dosegnuvši 396,4 milijuna prostornih metara dnevno, dok bi 2026. trebao rasti za dodatnih 14,3 posto, dosegnuvši 453 milijuna kubika dnevno. Ukupna proizvodnja plina također bi trebala rasti – u 2025. za 1,7 posto, a u 2026. za 2,8 posto, što bi američkim kompanijama omogućilo proizvodnju od 3,34 milijarde kubika plina dnevno. Ove brojke potvrđuju stratešku ulogu SAD-a u globalnom energetskom sektoru te daljnje jačanje njegove pozicije na međunarodnom tržištu LNG-a.