Home TribinaAnalize Udaljava li se Njemačka od svoje dugogodišnje opsesije Kinom?

Udaljava li se Njemačka od svoje dugogodišnje opsesije Kinom?

by Energypress.net

Analiza Politica

Godinu dana nakon što je kancelar Olaf Scholz potpisao poziv G7 za smanjenje rizika povezanih s Kinom, Berlin postepeno reagira na izazove koje postavlja Peking. Od izražavanja neslaganja s uvođenjem carina na kineska električna vozila do uhićenja njemačkih državljana zbog sumnje u špijuniranje za kinesku državu, Njemačka pokušava poslati političku poruku Pekingu: razdoblje kada su poslovi bili iznad svega, karakteristično za eru Angele Merkel, je završeno, a strateška konkurencija postaje nova norma, piše Politico.

Najveće promjene događaju se u područjima sigurnosti i obrane, dok najsporije promjene bilježi moćna automobilska industrija, koja se opire promjenama iz straha da bi mogla izgubiti poziciju na ogromnom kineskom tržištu.

U narednim tjednima, Scholz će morati odlučiti hoće li dva ratna broda, koja su trenutno na misiji u Indo-Pacifiku, proći kroz Tajvanski tjesnac, što bi razljutilo Kinu. Iako Njemačka ne bi bila prva zapadna zemlja koja bi to učinila, za Berlin bi to bio prvi takav potez u dva desetljeća.

Njemačka je također pojačala vojne vježbe s Japanom, najbližim saveznika Zapada u istočnoj Aziji. Zapovjednik njemačkog zrakoplovstva boravio je prošlog mjeseca u Japanu kako bi vodio zajedničku vojnu vježbu s japanskim kolegama, koji su sve zabrinutiji zbog kinesko-ruske prisutnosti u tom području.

Na tehnološkom polju, Scholz igra drugačiju igru od Merkel, udružujući snage s najvećim tajvanskim korporativnim divom, TSMC-om (Taiwan Semiconductor Manufacturing Corporation). Scholz je prošlog tjedna u Dresdenu, zajedno s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen, najavio veliki tehnološki projekt kojim predvodi TSMC, što je još jedan znak sve bliže suradnje između Tajvana i Europe, koja se dugo vremena klonila miješanja u ono što Peking smatra unutarnjim pitanjem.

Nils Schmid, vodeći njemački zastupnik za vanjsku politiku iz Scholzove Socijaldemokratske partije, izjavio je da je riječ o “kvalitativnom smanjenju rizika”. Sljedeći korak je kvantitativno smanjenje.

U posljednjih šest mjeseci njemački trgovinski podaci pokazuju iznenađujući trend: izvoz u Poljsku premašio je izvoz u Kinu, što se događa usred slabljenja kineske ekonomije pogođene krizom na tržištu nekretnina.

Međutim, automobilska industrija, temelj njemačke izvozne ekonomije, i dalje se boji radikalnih promjena u odnosima s Kinom. Kina ostaje najvažnije tržište tog sektora, unatoč porastu lokalnih konkurenata u segmentu električnih vozila.

Iako njemački proizvodi gube privlačnost među kineskim potrošačima, Kina i dalje ostaje ključna za poslovanje europskih kompanija i njihove strategije prijelaza na električna vozila. Autoindustrija je snažno protivila odluci Europske komisije da uvede carine na uvezena kineska električna vozila, strahujući da bi Peking mogao uzvratiti udarac i dodatno smanjiti njihov udio na tržištu.

Zbog slabosti njemačke ekonomije, ključni dužnosnici, uključujući Scholza, suzdržani su u donošenju oštrijih mjera prema Kini, što se najbolje vidi u dogovoru između vlade i telekom operatera ovog ljeta o ulozi kineskih dobavljača u njemačkoj 5G mreži. Unatoč svim vladinim pričama o zaštiti kritične infrastrukture, na kraju su operateri diktirali uvjete tog dogovora, a Huawei je izašao kao veliki pobjednik. Na najvišim razinama njemačke vlade postoji oklijevanje da se kompanijama nametnu ekonomski troškovi u ime veće sigurnosti, donosi Politico.

Related Posts