U Turskoj ne postoji sloboda medija?

Istraživanje oporbene stranke, vladajući negiraju
“AKP kao vladajuća stranka kontrolira 95 posto medija. Stanovništvu se prešućuje istina. Istovremeno raste broj vijesti čije se objavljivanje zabranjuje”.

Do ovakvog zaključka je došla Republikanska narodna stranka (CHP), najveća oporbena stranka u turskom parlamentu. “Autoritarna Turska i razaranje medija” naslov je studije koju je ova stranka dala izraditi uoči lokalnih izbora u Turskoj. Odmah nakon njezinog objavljivanja u Turskoj je pokrenuta rasprava o vezi između izbora i neovisnih medija. Nekoliko novinarskih udruga vjeruje da će vlada pred lokalne izbore koji se održavaju 31. ožujka povećati pritisak na medije.

Studija CHP-a uključuje i istraživanje Sveučilišta Kadir Has iz 2018. godine u kojem se navodi kako tri od pet ispitanih osoba smatra da u Turskoj ne postoji sloboda tiska. Ovakvu tezu podupire i indeks slobode medija prema kojem je Turska od 2002. do 2018. godine pala za 99 mjesta i trenutno se nalazi na 157. od ukupno 181 mjesta.

Od pokušaja puča 2016. godine Vlada radi “zaštite nacionalne sigurnosti” koristi mjeru kojom se zabranjuje objavljivanje određenih vijesti. AKP je od 2011. do 2018. godine bio sam na vlasti i u tom periodu je izdao 468 zabrana izvještavanja. Ono što posebno upada u oči je broj zabrana izvještavanja izdanih samo u prva dva mjeseca ove godine: čak 34.

Predsjednik Turskog novinarskog saveza TCG Nazmi Bilgin je uoči predstojećih lokalnih izbora posebno zabrinut jer smatra da neovisno izvještavanje ne može biti zajamčeno. Bilgin je za DW izjavio kako su turski mediji “u jednoj šaci”: “Mi smo u medijskom sustavu koji preko 90 posto izvještava u korist Vlade. Glas oporbe skoro da se i ne čuje. Imamo desetke dnevnih listova, a skoro svi imaju iste naslove. Povjerenje građana u medije je uzdrmano do temelja.”

Prema Bilginovim riječima građani nemaju šansu formirati objektivno mišljenje o lokalnim izborima. U posljednjem izvještaju Turskog novinarskog saveza su u fokusu novinarstvo i način izvještavanja za vrijeme izvanrednog stanja koje je uvedeno nakon pokušaja državnog udara. Na temelju tog izvještaja se zaključuje da je diferenciranom izvještavanju u Turskoj došao kraj. Samo u 2018. godini je 105 novinara moralo pred sud, a preko 80 je osuđeno na plaćanje odštete, novčane kazne ili čak na zatvorsku kaznu.

Nazmi Bilgin podsjeća da je do sada uhićeno više od 150 novinara, a od 2014. godine su ukupno 53 novinara osuđena zbog “vrijeđanja predsjednika”. Erdogan je 2014. godine imenovan za predsjednika. “Turska je daleko od slobode tiska. Vlada skoro potpuno ima medije pod kontrolom, a ograničenja nametnuta novinarima ograničavaju prava građana na slobodu informiranja”, kaže Bilgin.

Da bi se dobilo uvid u neujednačeno izvještavanje o izborima, dovoljno je, kako kaže Gökhan Durmus, predsjednik Turskog sindikata novinara (TGS), gledati određene televizijske programe. “Gledamo samo nastupe kandidata vladajuće stranke. Izborni programi nacionalističke stranke IYI, konzervativne stranke Saadet ili prokurdske stranke HDP gledateljima ostaju nepoznati”, kaže Durmus.

Durmus također ističe da je za vrijeme vladavine AKP-a od 24.000 novinara posao izgubilo njih 8.000. To je činjenica koja je objavljena u brojnim izvještajima. Durmus smatra da je novinarima vrlo teško raditi po pravilima struke jer postoji opasnost da izgube posao. “Ne dobivamo objektive vijesti. Ne znamo što se stvarno događa u zemlji”, kaže Durmus.

Na kritiku da je sloboda medija ograničena, predstavnici Vlade odgovaraju: “Sve je to apsolutna laž!” Oni stalno podsjećaju da je Turska nakon događaja od 15. lipnja 2016. godine bila na prekretnici. Od tada je, argumentiraju, glavna zadaća vlade bila borba protiv pokreta Fethullaha Gülena. Turska vlada i dalje smatra da su Gülenove pristaše bili glavni inicijatori pokušaja puča.

Prema informacijama tajne službe su, naglašavaju u AKP-u, brojni članovi Gülenovog pokreta bili zastupljeni i u medijima. I zaključuju: “Nemamo problema sa slobodom medija. Naš problem je borba protiv terorizma.”

You may also like

0 comments