Home Europska unija U Španjolskoj stroža kontrola financiranja regija

U Španjolskoj stroža kontrola financiranja regija

by Agencije

Španjolska vlada postrožit će kontrolu financiranja regija kako bi uvjerila Bruxelles da će uspješno obuzdavati proračunski manjak, najavio je u intervjuu ministar gospodarstva Luis de Guindos.

Europska komisija nekoliko je puta upozorila Španjolsku, koja tek treba formirati novu vladu nakon neriješenih rezultata izbora održanih 20. prosinca, da mora uložiti veće napore kako bi u ovoj godini smanjila deficit. U Bruxellesu smatraju da se plan proračuna za 2016., koji je prije izbora donijela Pučka stranka desnog centra, temelji na pretjerano optimističnim prognozama rasta i da ga treba revidirati.

Prema propisima EU, Madrid mora svesti proračunski deficit ispod tri posto BDP-a, odnosno srezati ga na 2,8 posto, s prošlogodišnjih 4,2 posto. U razgovoru za nedjeljno izdanje lista ABC Luis de Guindos istaknuo je da prekomjerna potrošnja 17 autonomnih pokrajina Španjolske predstavlja glavni rizik za ukupni ciljani deficit. Regije su vjerojatno već prošle godine značajno premašile dopuštenu razinu, napomenuo je. “U program stabilnosti koji moramo poslati u Bruxelles do kraja travnja vlada će uključiti ​​niz mjera za ispravljanje tog odstupanja”, rekao je De Guindos.

Na središnjoj je razini Španjolska inače vjerojatno premašila 4,2 posto. Na pitanje hoće li Madrid od Bruxellesa zatražiti više vremena od Bruxellesa za postizanje ciljanog deficita za 2016., kako predlažu neke stranke, De Guindos je samo rekao: “Sada je važno da naš plan smanjenja deficita na regionalnoj razini bude ocijenjen vjerodostojnim “. Madrid ima alate za kažnjavanje regija koje nisu poštovale ciljane deficite iako izbjegava koristiti sankcije. Također bi mogli postrožiti uvjete financiranja za tijela lokalne vlasti.

De Guindos kazao je za ABC da bi Španjolska u ovoj godini mogla postići gospodarski rast od blizu tri posto, nakon 3,2-postotnog rasta u 2015. Na tromjesečnoj će razini rast blago usporiti u razdoblju od siječnja do ožujka, na 0,7 posto, s 0,8 posto u prethodnom tromjesečju, u velikoj mjeri zbog nesigurne globalne perspektive, dodao je.

Related Posts