U Kini lakše dišu, potpisan srednjeročni ugovor o nabavi američkog LNG-a

Prvi od izbijanja trgovinskog rata e
Kina je potpisala prvi srednjoročni ugovor o kupnji ukapljenog prirodnog plina (LNG) od američkog izvoznika otkako je trgovinski rat poremetio isporuke, piše Bloomberg, ocjenjujući to nagovještajem moguće normalizacije kinesko-američkih poslovnih i političkih odnosa.

Kineski Foran Energy Group priopćio je da je potpisao okvirni sporazum s američkim isporučiteljem Cheniere Energy-jem za 26 isporuka između 2021. i 2025. godine. Dogovor je sklopljen tijekom godišnjeg trgovinskog sajma u Šangaju, značajnog projekta predsjednika Xi Jinpinga, koji je smjerao pokazati kinesku otvorenost prema svijetu.

Kineske tvrtke prestale su potpisivati dugoročne ugovore o opskrbi s SAD-om nakon što je Peking podigao carine na pošiljke iz SAD-a, kao odgovor na američke carine na kinesku robu uvedene 2018. godine. Zbog toga, među ostalim, nije sklopljen ni dugo pregovarani ugovor o opskrbi između Chenierea i kineskog petrokemijskog giganta Sinopeca.

Američki izvoz LNG-a u Kinu rastao je sve dok nije potpuno obustavljen između svibnja 2019. i ožujka ove godine. Tada je nastavljen, budući da se Peking trudi poštovati svoje obveze prema trgovinskom sporazumu s Washingtonom potpisanom u siječnju, unatoč problematičnim širim političkim odnosima dvije najveće svjetske ekonomije.

Ranije ove godine Kina je pokrenula odustajanje od carina koje uključuje LNG, u pokušaju povećanja uvoza. Unatoč tome, najveći kineski kupci zazirali su od dugoročnih ugovornih aranžmana, strahujući od mogućeg iznenadnog pogoršanja odnosa s Washingtonom.

Cheniere je prema službenim američkim podacima, između ožujka i kolovoza realizirao devet isporuka LNG-a u Kinu. Dogovor s Foranom dolazi ubrzo neto po dovršetku projekta PipeChina. Taj cjevovodni sustav omogućuje pristup kineskim LNG terminalima i cjevovodima za prirodni plin.

Kineska tehnološka industrija, jedna od glavnih meta američkog predsjednika Donalda Trumpa u sukobu s Pekingom, nada se da izabrani predsjednik Joe Biden može stvoriti konstruktivniji odnos, ali malo tko od analitičara smatra da će rivalstvo iščeznuti.

Trumpov četverogodišnji mandat već je naučio tu industriju da se mora osloniti na vlastite snage, a Kina neće odustati od namjere da poboljša svoje tehnološke mogućnosti. „Kad Biden preuzme dužnost, tehnološke tvrtke u Kini možda će odahnuti“, istaknuo je direktor Konzorcija za internet i društvo Sveučilišta za komunikacije u Zhejiangu Fang Xingdon.

You may also like

0 comments