EKapija
Izrada Strategije Vodika Republike Srbije multidisciplinaran je proces i zahtijeva doprinos cjelokupne stručne javnosti i znanstvene zajednice. Jedan je to od zaključaka prezentacije Nacrta strategije vodika Republike Srbije na Strojarskom fakultetu u Beogradu, održane u prisustvu predstavnika zainteresiranih gospodarstava, Ministarstva rudarstva i energetike, Agencije za energetiku, Njemačke organizacije za međunarodnu suradnju (GIZ) te akademske i obrazovne zajednice, prenosi internetski portal ekapija.
Ovaj nacrt predstavlja za Srbiju važan dokument koji otvara dijalog o mogućnostima razvoja i primjene vodikovih tehnologija u elektroenergetskom sustavu, industriji, prometu, obrazovnom sustavu i drugim područjima gospodarskog i društvenog života.
Ministarstvo rudarstva i energetike povjerilo je krajem 2021. godine Privrednojj komori Srbije (PKS) posao koordinacije izrade posebne Strategije korištenja vodika u energetici i industriji, kao sastavnog dijela Strategije razvoja energetike Republike Srbije do 2040. godine, s projekcijama do 2050.
Za izradu osnovnog koncepta Vodikove strategije Republike Srbije Privredna komora Srbije angažirala je konzorcij okupljen oko Strojarskog fakulteta Sveučilišta u Beogradu, uz podršku njemačkog Saveznog ministarstva za suradnju i razvoj (BMZ) kroz Njemačko-srpsku inicijativu za održivi rast i zapošljavanja, a u okviru projekta “Izrada Nacrta vodikove strategije Republike Srbije i organizacija okruglih stolova i promocije”.
Kako navodi Privredna komora Srbije, najavljeni su i sastanci s civilnim sektorom, promotivni događaji u regionalnim gospodarskim komorama i slično. Naglašeno je da treba koristiti programe financiranja EU i kroz konkretne pilot projekte testirati inovativna rješenja, graditi kapacitete, inovirati i aktivno se uključiti u prijelaz na zeleno i digitalno gospodarstvo.