Home Energetika U državni proračun ide najmanje 60 posto cijene goriva

U državni proračun ide najmanje 60 posto cijene goriva

by admin

[vc_row][vc_column width=”1/3″]U posljednjih pet tjedana u Hrvatskoj porasla za 54 lipe, a dizela za 63 lipe i tako su dosegle najveće iznose još od 2015. godine[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Prosječna cijena litre benzina, prema podacima Ministarstva gospodarstva, na hrvatskim crpkama jučer je bila nešto manja od 10 i pol kuna, dok je cijena litre dizela bila gotovo 10 kuna. Pri tome valja napomenuti da je cijena eurosupera 95 kretala od 10,13 do 10,50 kuna, dok je eurosuper 100 koštao oko 10,80 kuna po litri. Litra eurodizela je pak koštala između 9,64 i 9,99 kuna.[/vc_column][/vc_row]

Cijena benzina je u posljednjih pet tjedana u Hrvatskoj porasla za 54 lipe, a dizela za 63 lipe i tako su dosegle najveće iznose još od 2015. Cijene goriva u Hrvatskoj se mijenjaju utorkom pa će se danas znati kako se na našem tržištu odrazilo prošlotjedno povećanje cijene barela nafte na svjetskom tržištu na 79 dolara.

Cijene na Mediteranskom tržištu prošli su tjedan porasle za 20 dolara po toni nafte te da je i dolar ojačao u odnosu na kunu, zbog čega će vjerojatno danas doći do, kako kaže, blažeg poskupljenja goriva u Hrvatskoj.

Hrvatske naftne tvrtke zarade jednu kunu na litri goriva, a u to su uključeni i rabati. Naime, u strukturi cijene goriva u Hrvatskoj najveći dio čine porezi u trošarine i to čak 60-ak posto. Naime, trošarine na benzinska goriva iznose 3,86 kuna, na dizelska 3,06 kuna po litri, a tu treba dodati i PDV od 25 posto.

Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja 2016. u svojoj je analizi tržišta naftnih derivata izradila strukturu maloprodajne cijene eurosupera 95, a prema kojoj nabavna cijena tog goriva čini 30 do 35 posto, trošarine 35 do 40 posto, PDV 20 posto, a marža pet do 10 posto ukupne cijene litre benzina.

Prema podacima Croduxa, trenutna nabavna cijena benzina je 3,53 kune, a dizela 3,69 kuna po litri. U toj tvrtki pak kažu da, kad cijene nafte padaju na svjetskom tržištu, onda padaju i na domaćem i da nema nikakve razlike u odnosu kad cijene nafte rastu. A Vlada, sudeći prema izjavama ministra financija Zdravka Marića, ne namjerava sniziti trošarine na gorivo unatoč rastu cijena benzina i dizela. Marić je tako jučer kazao da u ovom trenutku kretanje cijena nafte na svjetskom tržištu ne odstupa značajnije od onoga što je originalno predviđeno u kalkulacijama za proračun i projekcijama za ovu godinu, donosi Večernji list.

 

Related Posts