[vc_row][vc_column width=”1/3″]Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk kazao je kako se o sporazumu o razlazu između Velike Britanije i Europske unije ne može ponovno pregovarati nakon što je britanski parlament u utorak navečer glasao u prilog tome da se buduće granično rješenje s Irskom, poznato kao “backstop”, zamijeni “alternativnim rješenjima”, koje parlament nije specificirao.[/vc_column][vc_column width=”2/3″] “Backstop” ima za cilj ostaviti granicu između europske članice Irske i Sjeverne Irske, koja spada pod Veliku Britaniju, otvorenom, čemu se snažno opiru mnogi iz redova Konzervativaca britanske premijerke Therese May smatrajući da u sklopu tog rješenja postoji rizik da Velika Britanija ostane u trajnoj carinskoj uniji s Europskom unijom.
“Ugovor o izlasku jest i ostaje najbolje rješenje i jedini način da se osigura uredan izlazak Velike Britanije iz Europske unije”, poručio je Tusk preko svog glasnogovornika.
“Backstop je sastavni dio sporazuma o izlasku, a sporazum o izlasku nije otvoren za ponovne pregovore”, naveo je Tusk.
[/vc_column][/vc_row]
Donji dom britanskog parlamenta također je u utorak prihvatio amandman kojim se odbija neuređen izlazak Britanije iz EU, tzv. tvrdi brexit. “Pozdravljamo i dijelimo britanske ambicije da se izbjegne scenarij bez sporazuma. Nastavljamo pozivati britansku vladu da objavi svoje namjere u odnosu na svoje sljedeće korake čim prije to bude moguće”, kazao je Tusk u ime 27 država članica koje ostaju u europskom bloku nakon britanskog izlaska.
Tusk je dodao kako će EU nastaviti s pripremama kao i s ratifikacijom postojećeg sporazuma o britanskom izlasku koji je zaustavljen s britanske strane. Britanija bi trebala napustiti EU 29. ožujka.
Francuska je u utorak odbacila bilo kakve ponovne pregovore o razlazu između Britanije i Europske unije te je pozvala Britaniju da dade kredibilne prijedloge nakon što su se britanski parlamentarci većinski složili oko toga da britanska vlada osigura promjene vezano uz ključni element sporazuma.
Zastupnici u britanskom parlamentu kazali su premijerki Theresi May da, ako želi da oni izglasaju sporazum o razlazu, ona mora pregovarati o tome da se zamjeni dogovor o tzv. backstopu, granici između europske članice Irske i britanskog teritorija Sjeverne Irske, nespecificiranim “alternativnim aranžmanom”.
Backstop ima za cilj ostaviti otvorenom granicu između Irske i Sjeverne Irske nakon brexita. Tom rješenju snažno se opiru mnogi u Konzervativnoj stranci premijerke Therese May, koji smatraju da tim rješenjem postoji opasnost da Britanija ostane stalno vezana carinskom unijom sa Europskom unijom. “Sporazum o izlasku i ‘backstop’ usvojili su zajedno britanska vlada i EU u studenome. O tom se sporazumu ne može ponovno pregovarati. EU je s tim u vezi bila jasna”, priopćio je ured francuskog predsjednika Emmanuela Macrona.
“Ako, s druge strane, Britanija želi razgovarati o budućim odnosima s EU ili otvoriti novi proces (izbore, referendum isl.) koji želi odrediti, EU je za to otvorena, uz poštivanje njenih interesa i vrijednosti”, navodi se u priopćenju. “U svakom slučaju, urgentno je da Velika Britanija razjasni svoje namjere i podnese vjerodostojne prijedloge”, zaključuje se u priopćenju francuskog predsjednika.
Zastupnici britanskog parlamenta prihvatili su utorak tzv. Bradyjev amandman kojim se tvrda granica u Irskoj zamjenjuje “alternativnim rješenjima” dajući premijerki Theresi May “mandat” da zatraži nove pregovore kako bi s Bruxellesom dogovorila bolji sporazum o izlasku iz Europske unije.
Zastupnici su u utorak, dva mjeseca prije roka predviđenog za izlazak iz Unije, počeli glasati o amandmanima na sporazum o brexitu koji je premijerka mukotrpno dogovarala, ali ga je parlament odbio 15. siječnja s 432 glasova ‘za’ i 202 ‘protiv’.
S 317 glasova ‘za’ i 301 ‘protiv’ zastupnici su u utorak navečer izglasali amandman “N”, konzervativnog zastupnika Grahama Bradyja kojim se traže “alternativna rješenja” za tzv. backstop, tvrdu granicu između Sjeverne Irske i Republike Irske.
Upravo je povratak tvrde granice najveća zamjerka sporazumu koji je premijerka ispregovarala s EU. Prije glasanja May je rekla da bi joj taj amandman mogao dati “mandat” da ponovno otvori pregovore, što ipak briselski dužnosnici odbacuju, a to su ponovili i odmah nakon glasanja. “Jasno je da postoji … velika i održiva većina za izlazak iz EU-a sa sporazumom”, rekla je premijerka nakon što je izglasan Bradyjev amandman.
Alternativna rješenja nisu specificirana, ali njima se nastoji izbjeći povratak graničnih kontrola u Irskoj, a zastupnici obećaju da će podržati sporazum o brexitu koji bi May dogovorila s EU i koji bi sadržao takve izmjene.
Međutim, europski pregovarači i dužnosnici opetovano su govorili da je dogovoreni sporazum zaključen i da je “backstop” njegov dio. Odmah nakon glasanja u britanskom parlamentu, glasnogovornik predsjednika Europskog vijeća Donalda Tuska rekao je da se o “backstopu” više neće pregovarati. Zastupnici su odbacili dva amandmana kojim bi parlament spriječio da Velika Britanija izađe iz EU bez sporazuma ako premijerka May ne uspije potvrditi sporazum idući mjesec. Međutim, poslije su ipak tijesno, simbolički prihvatili prijedlog kojim se poziva vlada da zaustavi potencijalni neuredni sporazum o izlasku.
Takozvani amandman Spelman dobio je 318 glasova ‘za’, a 310 je bilo ‘protiv’ i njime se odbacuje “mogućnost da UK napusti EU bez Sporazuma o povlačenju i okvira za buduće odnose”. Znak je to da se parlament kao cjelina protivi izlasku bez dogovorenog sporazuma, a što će se dogoditi 29. ožujka, ako se ne dogovori alternativni sporazum, no istodobno ne prisiljava vladu da spriječi takav izlazak. Čelnik laburista Jeremy Corbyn rekao je da će se sastati s May kako bi “pronašli razumno rješenje za brexit koje će biti dobro za cijelu zemlju”, pri čemu će navesti promjene koje laburisti žele.
Odbor Europskog parlamenta u utorak je predložio da državljani Ujedinjenog Kraljevstva mogu Europskom unijom putovati bez viza i nakon brexita bez obzira na to kako će se odvijati razvod dviju strana.
Jednoglasno usvojenu odluku Odbora za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove (LIBE) mora još potvrditi i cijeli parlament na plenarnoj sjednici idućeg mjeseca, što će se vrlo vjerojatno i dogoditi s obzirom da da su to podržale i druge institucije EU-a uz uvjet da to isto učini i London.
Prijedlog odbora vrijedi za slučaj da britanska premijerka Theresa May uspije u domovini pridobiti zastupnike i osigura potporu sporazumu o izlasku iz EU-a u parlamentu, ali i za slučaj da Ujedinjeno Kraljevstvo izađe bez sporazuma.
S prijedlogom se trebaju složiti i Europska komisija i Vijeće. Izuzeće od viza za britanske državljane odnosi se na turistička i poslovna putovanja u EU do 90 dana, ali ne osigurava i pravo na zapošljavanje u Uniji.
Usporedni razgovori među članicama EU-a o vizama za Britance prošlog su tjedna odgođeni jer je Španjolska iznijela prigovore u vezi s Gibraltarom, rekli su diplomatski izvori. Španjolski diplomatski izvori su u utorak rekli da će Madrid ustrajati na isključenju Gibraltara iz bilo kakvog sporazuma o brexitu, s obzirom da planira zatražiti zajednički suverenitet nad tim britanskim teritorijem na Pirenejskom poluotoku.
EU ustrajava na reciprocitetu viznog režima, a Britanija je rekla da također želi dopustiti građanima Unije turistička putovanja i kratke poslovne aktivnosti bez viza nakon brexita. Neke istočne članice EU-a su ipak zabrinute da bi London nakon brexita mogao ograničiti prava njihovih građana na takva putovanja. Nezadovoljstvo Britanaca zbog radnika koji su uselili iz istočnih i drugih siromašnih članica Unije bio je ključan čimbenik na britanskom referendumu o napuštanju EU-a.