Home Geopolitika Turska jača vojnu nazočnost na Cipru

Turska jača vojnu nazočnost na Cipru

by Agencije

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Turski predsjednik Recep Tayip Erdogan je izjavio da će njegova zemlja pojačati svoju vojnu nazočnost u sjevernom dijelu podijeljenog otoka Cipra, prenijeli su u ponedjeljak mediji.[/vc_column][vc_column width=”2/3″] “Nećemo smanjiti broj naših vojnika tamo, već ćemo ga povećati”, izjavio je Erdogan novinarima u zrakoplovu kojim se vraćao iz Azerbajdžana. Cipar s milijun stanovnika podijeljen je od kada je turska vojska zaposjela 1974. sjeverni dio otoka odgovarajući na državni udar kojim se pokušalo zemlju pripojiti Grčkoj što je izazvalo veliku zabrinutost turske ciparske manjine.

[/vc_column][/vc_row]

Republika Cipar, članica Europske unije, vlada južnim sijelom otoka, a sjever otoka je pod upravom samoproglašene republike Sjeverni Cipar, koji je okupirala turska vojska. Tamo je stacionirano oko 35.000 turskih vojnika i njihova nazočnost je jedan od glavnih kamena spoticanja u pregovorima o ujedinjenja otoka. Posljednji krug pregovora u srpnju 2017. nije bio uspješan.

Erdogan je rekao da njegova zemlja ne planira pomorsku bazu u Sjevernom Cipru, suprotno medijskim napisima. “Nemamo potrebu tamo izgraditi bazu”, rekao je i naglasio da se njegova zemlje nalazi “nekoliko minuta” od ciparsko-turske obale.

On je ipak rekao da bi takva turska baza u Sjevernom Cipru imala prije svega psihološku dimenziju. Napetosti između Turske s jedne strane i Cipra i Grčke s druge su se posljednjih mjeseci usmjerile na ispitivanja nalazišta plina u ciparskim vodama.

Ankara zahtijeva obustavu svih istraživanja dok ne bude pronađeno rješenje o podjeli Cipra. U veljači je turska mornarica spriječila dolazak broda koji je unajmila talijanska kompanija Eni za ispitivanja nalazišta prirodnog plina. Europska unija je osudila “ilegalne akcije” Turske u moru kod Cipra nakon blokade tog broda.

[quote_box name=””]

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan izjavio je kako mu je vladar Katara poklonio luksuzni zrakoplov koji je opozicija procijenila na vrijednost od 500 milijuna dolara.

“Katar je prodavao ovaj zrakoplov. Koliko ja znam, cijena je oko 500”, izjavio je Erdogan, ne spominjajući punu cijenu, izvjestio je u ponedjeljak turski dnevni list Hurriyet.

Katarski emir Tamim bin Hamad Al Thani saznao je kako je Turska zainteresirana za zrakolov te je odlučio pokloniti Boeing 747-8, izjavio je Erdogan novinarima za vikend pri povratku iz Azerbajdžana.

“Ovaj zrakoplov ne pripada meni, već Turskoj”, rekao je Erdogan.

Glavna opozicija, Republikanska narodna stranka (CHP), prošlog je tjedna počela s istraživanjem te tvrde kako je zrakoplov platila vlada, odnosno kako je plaćen novcem poreznih obveznika.

Čelnik CHP-a Kemal Kilicdaroglu i zastupnik Gamze Tascier preispituju visoku cijenu zrakoplova dok se Turska nosi s valutnom krizom. Oni su, kao i mnoge medijske platforme pisali o tome na svojim Twitter profilima koristeći hashtag Ucan Saray (leteća palača).

Erdogan je kritizirao CHP te tvrdi kako ih je tužio. “Puzat će sa suda na sud. Svi uključujući i njihovog vođu”, rekao je o Kilicdarogluu. “To je kleveta, ali mi ćemo pobjediti na suđenju. Njemu nije dosta plaćanja, a nama nije dosta pobjeđivanja”.

Katarski emir posjetio je Erdogana u kolovozu i obećao investirati 15 milijardi dolara u Tursku.

[/quote_box]

Related Posts