Analiza IEA
Europska energetska tržišta su postigla uspjeh u smanjenju ovisnosti o ruskoj nafti i plinu te ublažavanju energetske krize izazvane ratom u Ukrajini, no još uvijek se suočavaju s određenim izazovima, prema riječima čelnika Međunarodne agencije za energetiku (IEA), Fatih Birola.
Prošle zime, Europa je uspjela transformirati energetsko tržište smanjujući udio ruskog plina u potrošnji ispod 4 posto. Unatoč tome, Birol ističe da postoje tri glavne prepreke koje europsko energetsko tržište treba prevladati ove godine. To uključuje rastuću potražnju Kine, mogući bankrot SAD-a i prisutnost ovisnosti o ruskom energetskom izvozu.
Ponuda na svjetskom energetskom tržištu prošle godine bila je obilna zbog smanjenja kineske potrošnje nafte i plina uzrokovanog pandemijom i gospodarskom aktivnošću. Međutim, sada se očekuje porast potražnje za ukapljenim prirodnim plinom iz Kine, što može predstavljati izazov za Europu tijekom zime.
Birol smatra da će cijene energenata biti niže od očekivanog, ali ne predviđa “veliki bum” uvoza od strane Kine. IEA prognozira da će globalna potražnja za naftom ove godine porasti za više od 2 milijuna barela dnevno, a Kina će biti odgovorna za gotovo 60 posto tog porasta potražnje.
Drugi izazov s kojim se europska energetska tržišta suočavaju je njihova ovisnost o ruskom plinu, koja nije potpuno eliminirana, a izgledi za opskrbu su neizvjesni. Birol vjeruje da G7 i europske zemlje više neće sklapati sporazume s Rusijom te da je “ruska plinska priča završena”.
Iako postoje izazovi, Birol ističe da su europske zemlje obavile dobar posao prošle zime, unatoč blažoj zimi od očekivane. Europske štetne emisije su se smanjile, a zalihe plina su na zadovoljavajućoj razini. Unatoč tome, Europa će se morati suočiti s novim izazovima kako bi osigurala energetsku stabilnost u budućnosti.