Tomislav Ćorić želi zaustaviti pad domaće proizvodnje

Ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić u petak je u Medulinu istaknuo kako je jedan od izazova energetske politike pridonijeti konkurentnosti hrvatskog gospodarstva.
Otvarajući dvodnevnu Liderovu konferenciju Greenfield investicije – kako snovi postaju stvarnost, ministar je istaknuo kako su glavni ciljevi energetske politike smanjiti ovisnost o uvozu energije zaustavljanjem pada domaće proizvodnje, investirati u proizvodnju energije iz potencijala kojima Hrvatska raspolaže te osigurati odgovarajući energetski miks s nižim emisijama ugljičnog dioksida.

“Vjerujem da energetski sektor u idućih desetak godina može značajno doprinijeti ukupnom razvoju Hrvatske, kroz smanjenje uvoza i povećanje izvoza energenata te angažiranjem graditeljskog sektora u gradnji novih infrastrukturnih objekata”, naglasio je Ćorić.

Pritom je ključna izrada energetske strategije koja će, kako je najavio, biti gotova do kraja 2018. godine.Ustvrdivši kako Hrvatska trenutačno uvozi 40 posto električne energije, 80 posto nafte i 40 posto plina, Ćorić je podsjetio da je u saborskoj proceduri prijedlog novog zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.

Analiza DZS-a

Kako usuglasiti ravnotežu između obnovljivih i konvencionalnih izvora energije i pitanje poticaja ulaganjima u energetski sektor nametnuli su se kao dominantne teme na panel-diskusiji o greenfield investicijama u energetskom sektoru, prvoj današnjoj raspravi na dvodnevnoj Liderovoj konferenciji ‘Greenfield investicije – kako snovi postaju stvarnost’ koja od jutros traje u Medulinu.

– Očekujemo da energetska strategija jasno odredi smjer Hrvatske prema obnovljivim izvorima, ali bez snažnih rezova ostalih izvora u tranziciji do 2050. godine – rekao je član Uprave HEP-a Petar Sprčić i dodao kako očekuje od države novi sustav poticajnih premija koji će dati novi zamah investicijama jer, kako je zaključio, bez poticaja neće biti niti ulaganja.

Na pitanje moderatora Darka Tipurića, profesora zagrebačkog Ekonomskog fakulteta, zašto u Hrvatskoj nema više stranih investicija u energetskom sektoru direktor Trade consultinga, konzultant i zagovornik konvencionalnih izvora energije Davor Štern, rekao je da Hrvatska nije privlačna zemlja investitorima najviše zbog loše investicijske klime i visoke cijene rada, ali i, kako je ustvrdio, činjenice da investitorima nitko ne daje poticaje iz straha da će biti optuženi za pogodovanje.

Profesor Slavko Krajcar sa zagrebačkog Fakulteta elektrotehnike i računarstva iznio je podatak da je u obnovljive izvore energije u posljednjih desetak godina uloženo 1,6 milijardi eura te zaključio da je funkcionalan sustav stvoren zahvaljujući poticajima države i da moramo razmišljati o novim modelima da se taj sustav nastavi razvijati.

Zašto nikad nije napravljena analiza troškova i koristi poticaja ulaganja u obnovljive izvore, upitao je Marko Jurčić, savjetnik za gospodarstvo predsjednice RH, i zaključio da nemamo strategiju i idemo grlom u jagode umjesto da utvrdimo što želimo i jesu li se ta sredstva možda mogla bolje iskoristiti.

Profesor Krajcar je primijetio na to da je od 2007. godine u razliku cijene tarife električne energije iz obnovljivih izvora od 2007. godine uloženo 300 milijuna eura, dok je Davor Štern iznio ideju da Hrvatska u okviru rješavanja problema između INA-e i MOL-a ugradi mogućnost sudjeovanja u gradnji i upravljanju nuklearnom elektranom u Mađarskoj blizu granice sa Hrvatskom.

Na pitanje kako potaknuti izvozno orijentirano gospodrstvo na temelju ulaganja u energtski sektor Marko Jurčić je rekao da bez uklanjanja administrativnih prepreka, promjena odnosa države prema ulagačima i poticaja investitorima neće biti ulaganja.

You may also like

0 comments