Home Ekonomija Tajno vlasništvo je stvar prošlosti?

Tajno vlasništvo je stvar prošlosti?

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Hrvatska je na putu da skine tajnu sa skrbničkih računa u tvrtkama jer su države članice EU odavno dobile zadatak da ustroje Registar stvarnih vlasnika poduzeća, no za početak sadržaj hrvatskog registra bit će rezerviran samo za određene.[/vc_column][vc_column width=”2/3″] Vlada je prvo potkraj 2017. promijenila zakon o sprečavanju pranja novca, a ovaj tjedan pušten je u javnu raspravu i prijedlog Pravilnika o registru stvarnih vlasnika, koji propisuje njegov sadržaj i predviđa da obveza upisa podataka u registar kreće 1. siječnja 2019., piše Večernji list.

Europska komisija je ipak preduhitrila Banske dvore jer je početkom srpnja stupila na snagu Peta europska direktiva o sprečavanju pranja novca koja nalaže da registri budu u potpunosti otvoreni javnosti. Hrvatski zakon propisuje da će sadržaj registra biti dostupan samo državnim institucijama, a prijedlog pravilnika pobliže navodi da su to Porezna uprava, Hanfa, HNB, pojedina ministarstva i sigurnosno-obavještajne službe.

[/vc_column][/vc_row]

U nekim određenim slučajevima fakultativni pristup registru mogu dobiti i revizori, odvjetnici, porezni savjetnici, kreditne unije, dok ostali zainteresirani pojedinci ili pravne osobe mogu dobiti uvid u podatke iz registra samo ako dokažu da imaju ‘opravdani pravni interes’. Takav pravni interes podrazumijeva sudski spor s tajnim vlasnikom ili sumnju da iza svega stoji pranje novca i terorizam. U vrijeme kad se donosio zakon nevladina udruga GONG je tražila da se registar otvori svima koji imaju legitiman interes, no Vlada se odlučila samo na djelomično razotkrivanje identiteta vlasnika. Ove godine sa sličnim prijedlogom istupio je i Most.

U srpnju prihvaćena europska direktiva otišla je korak dalje te ona nalaže državama članicama EU da registar stvarnih vlasnika učine javnim do 10. siječnja 2020., pa će i Hrvatska morati ispoštovati taj rok. Věra Jourová, povjerenica za pravosuđe, potrošače i ravnopravnost spolova Europske komisije, izjavila je kako je Peta direktiva još jedan važan korak u jačanju okvira EU za borbu protiv financijskih zločina i financiranja terorizma.

Related Posts