Zbog rasta inflacije
Na Wall Streetu su cijene dionica pale i prošloga tjedna, trećega zaredom, a pale su i ostale najveće svjetske burze jer će uskoro zbog visoke inflacije američka središnja banka povećati kamatne stope.
Za S&P 500 i Nasdaq indeks to je bio najveći tjedni gubitak od početka pandemije koronavirusa u ožujku 2020. Pritom je Nasdaq indeks zaronio u područje korekcije, pa je sada oko 14 posto ispod rekordne razine, dosegnute u studenome prošle godine.
Ni S&P 500 nije daleko od korekcije, s obzirom da je u minusu više od 8 posto u odnosu na svoju rekordnu razinu dosegnutu početkom siječnja.
Posljedica je to daljnjeg pritiska na tehnološki, ali i druge dioničke sektore koji se temelje na rastu jer su u očekivanju povećanja ključnih kamata Feda porasli prinosi na američke državne obveznice.
Na referentne 10-godišnje obveznice prinosi su u jednom trenutku dosegnuli 1,9 posto, najvišu razinu u dvije godine, dok su se još početkom godine kretali oko 1,5 posto.
Prinosi brzo rastu jer se špekulira da bi Fed mogao agresivnije zaoštriti monetarnu politiku nego što se očekivalo kako bi suzbio inflaciju, koja je dosegnula najviše razine u gotovo 40 godina.
Analitičari procjenjuju da bi Fed već u ožujku mogao povećati ključne kamate za 0,25 postotnih bodova, a potom još u dva ili tri navrata do kraja godine.
„U nestabilnom smo razdoblju, valuacije su visoke, kamate rastu, izgledi su mutni… ima više razloga za zabrinutost nego prije nekoliko mjeseci”, kaže Peter Tuz, predsjednik u tvrtki Chase Investment Counsel.
U fokusu ulagača su idućega će tjedna biti sjednica čelnika Feda, koja bi mogla dati jasniju sliku o budućem zaoštravanju monetarne politike.
Ulagači će pažljivo analizirati i kvartalne poslovne rezultate kompanija, a izvješća će, među ostalim, objaviti tehnološki divovi, kao što su Apple, Microsoft i Tesla.
Od kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile izvješća, njih više od 70 posto nadmašilo je očekivanja po pitanju zarada.
Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija u posljednjem lanjskom tromjesečju porasle više od 20 posto u odnosu na isto razdoblje godinu dana prije.
I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale. Na Zagrebačkoj burzi na početku tjedna očekuje se oprezno trgovanje, nakon što je Crobex prošli tjedan oslabio po prvi put nakon sedam uzastopnih tjedana rasta, a na njegov smjer ponajviše bi mogla utjecati kretanja na globalnim burzama.
Na azijskim su burzama u ponedjeljak cijene dionica pale, kao i prošloga tjedna, jer su ulagači oprezni uoči sjednice čelnika američkog Feda, koji će vjerojatno potvrditi da uskoro kane povećati kamatne stope.
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago porasla. Cijene su nafte, pak, nastavile rasti, nakon što su prošloga tjedna ojačale oko 2 posto. Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 0,85 posto, na 88,65 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,80 posto, na 85,80 dolara.