Home TribinaAnalize Sve je izglednija semafor koalicija

Sve je izglednija semafor koalicija

by Energypress.net

Pregovori o njemačkoj vladi

Socijaldemokrati, liberali i zeleni danas počinju razgovore o mogućoj koaliciji. Daljnji razgovori sa strankama Unije nisu planirani, u čemu njihovi političari vide jasno odbacivanje koalicije koju bi oni predvodili.

Olaf Scholz, kandidat Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD) za kancelara, jučer (6.10.) je lakonski izjavio: „Sutra počinje.” Dodao je da iz rezultata njemačkih parlamentarnih izbora jasno proizlazi želja birača da socijaldemokrati, liberali i zeleni formiraju vladu. „To je volja građana“, rekao je Scholz.

Socijaldemokratski kandidat za kancelara, koji je još uvijek i ministar financija u vladi Angele Merkel, ukazuje na zajedničke ciljeve triju stranaka. To su, na primjer, mjere za zaštitu klime, više uzajamnog poštovanja u društvu, kao i modernizacija zemlje. Scholz kaže da nova vlada mora postići „napredak za Njemačku“. Slično su govorili i drugi socijaldemokratski političari, kao što su predsjednici stranke Saskia Esken i Norbert Walter-Borjans.

Prije toga su se njemački liberali (FDP) i stranka Zeleni dogovorili da socijaldemokratima ponude zajedničke, trostanačke preliminarne razgovore o mogućoj „semaforskoj“ koaliciji – nazvanoj po bojama stranaka. Šef liberala Christian Lindner izjavio je da je Scholzu ponudio početak razgovora odmah. I zeleni i liberali odbili su da istovremeno razgovaraju i sa strankama Unije (CDU/CSU).

Vijest o početku tih razgovora u sestrinskim strankama CDU i CSU izazvala je najprije mali „rat” na Twitteru između razočaranih demokršćana i liberala. No sve je očitije da je kombinacija za sastavljanje vlade u kojoj bi sudjelovali stranke Unije, liberali i zeleni – odbačena.

I šef bavarskih konzervativaca Markus Söder (CSU) vidi „de facto odbacivanje” takve koalicije i „jasnu preliminarnu odluku”. On je dodao da je jedina šansa za CDU i CSU propast koalicijskih pregovora socijaldemokrata, zelenih i liberala. „Doduše, spremni smo za razgovore, ali nećemo stalno čekati”, rekao je Söder, pozivajući demokršćane da sačuvaju dostojanstvo i samopoštovanje.

Slično su reagirali i šef Zastupničkog kluba bavarskog CSU-a Alexander Dobrindt i ministar gospodarstva Peter Altmaier (CDU). Dobrindt je rekao: „Ostavljena su odškrinuta vrata, ali je s druge strane spušten zasun.” A Altmaier je na Twitteru objavio: „Semaforski vlak je upravo napustio postaju.” To znači da se demokršćani, nakon šesnaestogodišnje vladavine, polako pripremaju za selidbu u oporbene klupe.

Poslije radnog političkog vikenda u Njemačkoj koalicija socijaldemokrata, Zelenih i liberala izgleda još realnije nego u petak. Kršćanski demokrati ipak vrebaju šansu prije nego što se riješe svoga stranačkog šefa.

Njemačka nakon izbora: jedni pregovaraju, drugi se svađaju
Jučer „Scholzomat“, sutra kancelar?
Armin Laschet, kancelarski kandidat stranaka Unije, rekao je da će poštovati tu odluku, ali je naglasio da su oni i dalje spremni za koalicijske razgovore. Čak je i Angela Merkel na samitu u Sloveniji rekla: „Armin Laschet je jasno stavio do znanja da CDU stoji na raspolaganju za razgovore, ali i da CDU nema najbolje rezultate na izborima.”

Od izbora su sve učestaliji glasovi unutar demokršćanskog spektra koji zahtijevaju da Laschet napokon preuzme odgovornost za loše izborne rezultate i oslobodi prostor za obnovu stranke. Među tim glasovima najistaknutiji su ministar zdravlja Jens Spahn, vanjskopolitički stručnjak CDU-a Norbert Röttgen, kao i Friedrich Merz, koji se, kao poraženi konkurent Angele Merkel, svojedobno povukao iz stranačke politike, da bi sada opet osvojio zastupnički mandat.

Odluci zelenih i liberala prethodili su njihovi bilateralni razgovori, kao i razgovori sa socijaldemokratima i demokršćanima. Liberali su poslije vikenda bili ljuti na kolege iz CDU/CSU-a jer je netko od njih prenio medijima izvjesne dijelove razgovora iza zatvorenih vrata, iako je bilo dogovoreno da rečeno ostane „u četiri zida“.

Zamjenik šefa Kršćansko-demokratske unije (CDU) Thomas Strobl zaključuje: „Za nas je posebno gorko – a nadam se da je to i opomena – što smo sami krivi za razvoj događaja koji je doveo do ove točke.”, donosi DW

Related Posts