Home Ekonomija Stvara se alternativa kineskom ekonomskom putu

Stvara se alternativa kineskom ekonomskom putu

by Agencije

[vc_row][vc_column width=”1/3″] Australija, Sjedinjene Države, Indija i Japan razgovaraju o zajedničkoj regionalnoj infrastrukturi koja bi bila alternativa kineskoj inicijativi “Jedan pojas. jedan put”, piše u ponedjeljak australski list, pozivajući se na neimenovanog američkog dužnosnika.[/vc_column][vc_column width=”2/3″] Plan četiri regionalna partnera još je u povojima, citira Australian Financial Review američkog dužnosnika, “i neće biti dovoljno razrađen da bude predstavljen javnosti” tijekom posjeta australskog premijera Malcolma Turnbulla SAD-u ovog tjedna.

Trebao bi ipak biti uvršten na popis tema o kojima će Turnbull razgovarati s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom i o njemu se ozbiljno raspravlja, naglasio je dužnosnik.

[/vc_column][/vc_row]

Napomenuo je i da su partneri skloniji nazvati ga “alternativom” nego “konkurentom” kineskom “Jednom pojasu, jednom putu”. “Nitko ne kaže da Kina ne bi trebala graditi infrastrukturu”, citira list riječi neimenovanog dužnosnika. “Kina bi mogla izgraditi luku koja sama po sebi neće biti ekonomski održiva. Mi bismo je mogli učiniti održivom ako izgradimo cestu ili željezničku liniju koja će biti veza”, dodaje.

Predstavnici australskog premijera Turnbulla, ministrice vanjskih poslova Julie Bishop i ministra trgovine Stevena Cioba nisu odmah odgovorili na zahtjev da komentiraju izvješće Australian Financial Reviewa.

Odgovarajući na novinsko pitanje o izvješću o suradnji četiri zemlje, japanski ministar Yoshihide Suga kazao je da Japan, SAD, Australija i Indija redovno razmjenjuju mišljenja o pitanjima od zajedničkog interesa. “Ova inicijativa nije usmjerena protiv kineskog ‘Jednog pojasa, jednog puta'”, naglasio je japanski dužnosnik.

[quote_box name=””]

Japan zabilježio trgovinski manjak

Japan je u siječnju nakon sedam mjeseci ponovo zabilježio manjak u trgovinskoj bilanci budući da je uvoz fosilnih goriva nadmašio prihode od izvoza, pokazali su u ponedjeljak objavljeni službeni podaci.

Treće gospodarstvo svijeta u prvom je ovogodišnjem mjesecu zabilježilo manjak u trgovinskoj bilanci od 943,4 milijarde jena (887 milijuna dolara). Prošli je puta bilanca iskazala manjak u svibnju prošle godine, napominju u ministarstvu financija.

Izvoz je pritom uvećan 12,2 posto, na 6.086 milijardi jena. Porastao je i uvoz, za 7,9 posto, na 7.029 milijardi jena.

U istom je razdoblju japanska valuta prema dolaru u prosjeku ojačala 3,4 posto.

Istodobno su porasli i troškovi uvoza sirove nafte, medicinskih proizvoda i ukapljenog prirodnog plina, zbog većeg obujma trgovine tim proizvodima, tumače u ministarstvu.

Tako je politički često osjetljiv višak u trgovinskoj razmjeni sa SAD-om smanjen 12,3 posto na godišnjoj razini zbog većeg uvoza ukapljenog plina, organskih kemikalija i medicinskih proizvoda.

[/quote_box]

Japan planira upotrijebiti program razvojne pomoći (ODA) za promociju šire “slobodne i otvorene indo-pacifičke strategije”, uključujući “visoko kvalitetnu infrastrukturu”, pokazuje sažetak bijele knjige o tom programu iz 2017. godine. Washington je prihvatio japansku indo-pacifičku strategiju koju promatrači također smatraju odgovorom na kinesku inicijativu “Jedan pojas, jedan put”.

Kineski predsjednik prvi je puta spomenuo incijativu 2013. godine studentima u Kazahstanu. Njezin je cilj pomoći Pekingu da proširi utjecaj na međunarodnoj pozornici financiranjem i gradnjom globalnih transportnih i trgovinskih komunikacija u više od 60 zemalja.

U siječnju ove godine Kina je naznačila da želi proširiti inicijativu i na Arktik otvaranjem pomorskih ruta koje je omogućilo globalno zatopljenje.

Related Posts