Home TribinaAnalize Strane kompanije sve manje dobrodošle u Kini

Strane kompanije sve manje dobrodošle u Kini

by Nikola Pusonjic

[vc_row][vc_column width=”1/3″]AmCham istraživanje pokazalo je da se strana poduzeća žale kako doživljavaju nepošteni tretman u Kini i komplikacije s neravnopravnim pravnim statusom. Američke kompanije situirane u Kini žele da te dvije zemlje napokon zakopaju ratnu sjekiru.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Američka je gospodarske komora (American Chamber of Commerce) provela anketu među kompanijama u Kini.

Rezultati objavljeni ovaj utorak pokazuju da se tri četvrtine ispitanih kompanija osjeća pod sve većim pritiskom jer ih se tretira kao da su njihove aktivnosti sve manje dobrodošle unutar granica Narodne Republike Kine.

[/vc_column][/vc_row] Anketa pokazuje da kompanije imaju stav da ih se ne tretira jednako kao domaće kompanije, odnosno njihovu konkurenciju na tom tržištu.

Razlike u tretmanu se očituju u nekim slučajevima u nejednakom provođenju zakona kad se radi o domaćim kompanijama. Prema žalbama u anketi takva praksa je postala oblik državne protekcije.

Uz probleme rastućih razina troškova plača zaposlenicima te sve manji broj dostupnih sposobnih radnika, glavni je problem postalo nejednako tretiranje kompanija kad je riječ o poštivanju kineskih zakona i regulacija.

Preko 400 kompanija je bilo dio istraživanja u vremenskom periodu od 23. listopada do 26 studenog, i prema rezultatima izvještaja unatoč problemima većina ih je prijavilo porast u količinama godišnje zarade na kineskom tržištu.

“Provodimo ovakva istraživanja već 20 godina i očito je da se je situacija bila znatno popravila, čak se je činilo da se Kina zaista kreče u smjeru sve veće otvorenosti, da će imati veći prioritet ka tržišnim uspjesima te se sve više priklanjati svjetskim standardima kad je riječ o pravilima i regulacijama svjetskog tržišta,” izjavio je predsjednik AmCham-a William Zarit za televizijski intervju na Bloomberg Television.

“No, čini se da je s time valjda sada gotovo. Tenzije već dugo ključaju među dva titana komercijalnog sektora no činilo se da će sukob poprimiti nove dimenzije nakon što je Američki predsjednik Donald Trump nametnuo nove porezne tarife na uvoz solarnih ploča i perilica za rublje. Takav je novi zakon ponajprije naškodio Kini, ali i drugim državama.

Dok su iz Pekinga javno nagovarali svoj narod na obuzdanost i razum, državni službenici u toj velikoj državi imaju mnoge mogućnosti da se osvete američkim proizvođačima. Nekih 78% ispitanika je naglasilo da im je jako važno ili ekstremno važno da Amerika ima pozitivan odnos s Kinom. Prije dvije godine, na isto je pitanje tako odgovorilo 64% ispitanika. Radi se o značajno promjeni,” izjavio je za novinare Zarit u Pekingu.

“Kompanije bi željele da S.A.D. i Kina izglade odnose, jer se boje da bi to moglo negativno utjecati na njihov posao i kako nastavljaju s radom unutar te velike države.”AmCham anketa pokazuje da bi se daljnja politička trenja među dvije zemlje mogla smanjiti kada bi se pokrenuo proces poboljšavanja situacije na tržištu i smanjivanja ogromnih razlika u njihovom komercijalnom odnosu.

Takvi sukobi interesa bi mogli biti ublaženi kad bi se jednako provodili zakoni nad kompanijama neovisno o tome od kuda dolaze i kada bi Kina više pojačala svoju regulaciju zaštite prava intelektualnog vlasništva.”Kompanije su već na samom rubu, ” komentirao je Lester Ross, glavni upravitelj AmCham-ovog odbora. Što znači da Kina ne može učinkovito upotrijebiti ograničenja aktivnosti unutar granica svoje države kao polugu u trgovinskim sporovima. “Moglo bi biti i gore, ali što se nekih stvari tiče, situacija je danas već jako, jako loša,” rekao je Ross u intervjuu.

“Nažalost, da žele, oni bi mogli učiniti još puno više da ograniče pristup stranim kompanijama na njihovo tržište.” (Preveo Ivo Ott)

Related Posts