Home Ekonomija Što će biti s Uljanikom?

Što će biti s Uljanikom?

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Stečaj ili restrukturiranje?[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Vlada će u slučaju Uljanika donijeti odluku koja će biti racionalna, odgovorna prema zaposlenicima i brodogradnji, ali i poreznim obveznicima, odluku u skladu sa smjernicama za državne potpore brodogradnji na europskoj razini i realnim dogovorima sa strateškim partnerom i Upravom, izjavio je u srijedu premijer Andrej Plenković.[/vc_column][/vc_row]

“Donijet ćemo odluku koja će biti racionalna, odgovorna prema brodogradnji, prema zaposlenicima, odgovorna prema tradiciji koju Hrvatska ima u industrijskom pogledu prema brodogradnji, ali odgovorna i prema poreznim obveznicima i u skladu s onim što je realno, u skladu sa smjernicama koje postoje za državne potpore u domeni brodogradnje na europskoj razini, i realnim dogovorima sa strateškim partnerom i Upravom”, rekao je Plenković odgovarajući na pitanja novinara na marginama susreta s veleposlanicima zemalja članica EU-a u povodu rumunjskog predsjedanja Vijećem EU.

Upitan je li donesena odluka o Uljaniku, premijer je odgovorio da se vode ozbiljni razgovori između Ministarstva gospodarstva i Ministarstva financija, a prošli su tjedna održane i konzultacije s Europskom komisijom.

Istaknuo je i kako se radi na tome da se iznađe rješenje za brodove koji se trenutno grade i smanji izloženost države kroz državna jamstva.

Premijer je podsjetio da je Vlada imala financijske snage u prosincu prošle i siječnju ove godine isplatiti 2,8 milijardi kuna državnih jamstava za Uljanik. “Izračunajte si malo koliko godišnjih proračuna pojedinih ministarstava mogu stati u taj iznos, a da se nije osjetilo nigdje. Govorimo o tome kao da smo platili telefonski račun, otprilike. To vam govori da smo konsolidirani i zato će svi naredni koraci koji se tiče brodogradnje uopće i Uljanika biti oprezno poduzimani od strane Vlade. Moramo doći u situaciju da ne možemo starim receptima rješavati bolesti koje su kronične”, poručio je premijer Plenković.

[quote_box name=””]

Andrej Grubišić u Dnevniku Nove tv

“Ono što je tragično je da se taj apsurd Hrvatima pokušava prodavati kao kvazi nacionalni interes, a jedino što je svih ovih 30 godina bilo nacionalno je bilo prisilno kolektivno i nacionalno financiranje od strane poreznih obveznika, a sve koristi su bile ograničene za pojedince, odnosno za vrlo male interesne skupine.”

Dr. sc. Grubišić za Novu TV naglašava da su “daleko najveće žrtve hrvatski porezni obveznici koji su do sada za brodogradnju izdvojili 35 milijardi kuna, a izdvojit će još nekoliko milijardi kuna, neovisno o stečaju. Za četveročlanu obitelj to je otpirlike 30.000 kuna i većina hrvatskih građana uopće nije niti svjesna ovih brojeva.”

Između ostaloga “vjerojatno je bilo mita i korupcije. To je utjecalo na profitabilnost brodogradilišta. Kupci tih brodova su dobili brod po cijenama nižima od tržišta jer smo mi građani subvencionirali te brodove.”, izjavio je dr. sc. Grubišić.

Osim radnika koji ne primaju plaće “stvarni ekonomski teror izvršen nad hrvatskim poreznim obveznicima. Kako sada stvari stoje, Vlada ima spremnost i dalje ubacivati naše novce bez da nas je pitala želimo li mi to ili ne želimo.”

Dr. sc. Grubišić ističe da je Debeljakova ponuda legitimna, no “kao porezni obveznik i svi porezni obveznici ne dobivam/ne dobivamo apsolutno ništa zauzvrat.”, a utrošeni novac poreznih obveznika nikad više neće biti vraćen u proračun.

[/quote_box]

Related Posts