Home Geopolitika Stižu kritike na Trumpovo zveckanje oružjem

Stižu kritike na Trumpovo zveckanje oružjem

by admin

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Neke zemlje članice kritizirale su prvi govor američkog predsjednika Donalda Trumpa u UN-u u kojem je Iran uključio u “malu skupinu užasnih režima” i upozorio da će SAD, bude li morao, “totalno uništiti” Sjevernu Koreju.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]”Trumpov govor mržnje pripada srednjem vijeku”, rekao je iranski ministar vanjskih poslova. Pyongyang tek treba odgovoriti na Trumpovu prijetnju uništenjem te izolirane, komunističke države.[/vc_column][/vc_row]

Američki predsjednik iznio je viziju svijeta sastavljenog od suverenih država koje rade za dobro svojih građana, no velik dio izlaganja na zasjedanju Opće skupštine posvetio je napadu na “užasne režime”, S.Koreju, Iran i Venezuelu. “Bio je to pogrešan govor, u pogrešno vrijeme i pred pogrešnom publikom”, rekla je švedska ministrica vanjskih poslova Margot Wallstrom.

U svom prvom nastupu na godišnjem okupljanju svjetskih čelnika, američki je predsjednik iskoristio 41 minutu dug govor da bi napao i iranske nuklearne i regionalne ambicije, kolabirajuću ekonomiju Venezuele i prijetnju islamističkih ekstremista. Kritizirao je i kubansku vladu.

Govoreći o Iranu, Trump je pozvao na ponovne pregovore o nuklearnom sporazumu iz 2015. koji je postigao njegov prethodnik Barack Obama. Taj je dogovor nazvao sramotom i natuknuo da ga neće ponovno potvrditi sredinom listopada.

Vezano za Venezuelu, Trump je tamošnju lošu situaciju nazvao “potpuno neprihvatljivom” i dodao kako Sjedinjene Države ne mogu samo stajati sa strane i promatrati. Upozorio je da SAD razmatra daljnje korake.

Ministar vanjskih poslova Venezuele Jorge Arreaza odbacio je Trumpove “prijetnje”. “On nije predsjednik svijeta…pa on ne može upravljati ni svojom vlastitom vladom”, rekao je.

Bolivijski predesjednik Evo Morales, saveznik Venezuele, napisao je na Tweeteru: “Ne iznenađuje me da multimilijarder poput Trumpa napada socijalizam. Naša borba će uvijek biti ideološka i pragmatična”.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron, koji je također govorio na Općoj skupštini, branio je nuklearni sporazum s Iranom. “Poništenje sporazuma bila bi strašna pogreška”, istaknuo je Macron.

No, izraelski premijer Benjamin Netanyahu podupro je Trumpa rekavši da sporazum s Iranom treba mijenjati ili posve poništiti te je upozorio protiv širenja iranskog utjecaja na Bliskom istoku.

[quote_box name=””]

Gabriel vjeruje izravnim pregovoima

Njemački ministar vanjskih poslova Sigmar Gabriel je za tabloid Bild rekao da bi u sjevernokorejskoj krizi strane u sporu trebale izravno pregovarati. Sjeverna Koreja je prošlog petka ponovo testirala raketu.

Njemački šef diplomacije Sigmar Gabriel se zauzeo za „izravne pregovore” s vodstvom Sjeverne Koreje. Potrebne su „vizije i mudri koraci” po uzoru na Konferenciju o europskoj sigurnosti i suradnji u vrijeme Hladnog rata, rekao je Gabriel za tabloid Bild. Kim Jong Un „nije lud”, već slijedi hladnokrvno proračunatu strategiju i smatra da je njegov režim osiguran zato što ima atomsku bombu. Prema Gabrielovim riječima, vlastodršcu u Pjongjangu je potrebno predočiti neko drugo sigurnosno jamstvo, „a to je moguće samo u izravnim pregovorima sa Sjevernom Korejom”, o čemu se, kako je rekao, moraju dogovoriti tri sile: SAD, Kina i Rusija.

Gabriel je o krizi na Korejskom poluotoku tijekom vikenda razgovarao s kineskim državnim tajnikom Yangom Jiechijem i poslije toga rekao da je, kada je riječ o Sjevernoj Koreji, potrebna dvostruka strategija: s jedne strane pritisak, s druge – diplomacija. Njemački ministar vanjskih poslova se založio i da se pričeka da se vidi efekt posljednjih sankcija: „Potrebno je vrijeme dok one ne počnu djelovati – to smo vidjeli na primjeru Irana”.

SAD je tijekom vikenda još jednom upozorio vodstvo u Pjongjangu da bi napad na njih ili nekog od saveznika doveo do uništenja Sjeverne Koreje. Prošlog petka Sjeverna Koreja je ponovo ispalila jednu raketu preko Japana. U nedjelju su se predsjednik SAD-a Donald Trump i njegov južnokorejski kolega Moon Jae-in u telefonskom razgovoru dogovorili da pooštre sankcije protiv Pjongjanga.

Njemački ministar vanjskih poslova Gabriel je prije četiri tjedna rekao da se predsjednik SAD-a Trump služi „neshvatljivo ratnom retorikom” i dodao da postoji opasnost da „takve eskalacije počnu jezikom, a potom završe vojnom intervencijom”. Gabriel je od Kine zatražio da izvrši veći pritisak na Sjevernu Koreju i rekao da „Pjongjang mora osjetiti da sada, s još oštrijim kursom provokacije, više nema partnera u svijetu”.

[/quote_box]

Nije bilo predizbornog dosluha Trumpa s Rusima

Odvjetnik američkog predsjednika Donalda Trumpa u utorak je odbacio tvrdnje da su on ili Trump bili u dosluhu s Rusijom kako bi utjecali na prošlogodišnje izbore, te je istaknuo da su te optužbe namijenjene kako bi se diskreditiralo Trumpovo vodstvo.

“Nedvosmisleno tvrdi da nisam bio nikako povezan s bilo kakvom ruskom ulogom u našem izbornom procesu”, priopćio je Michael Cohen uoči dogovorenog sastanka s istražiteljima obavještajnog odbora Senata koji je na kraju odgođen.

“Uzimajući u obzir moju bliskost predsjedniku SAD-a dok je bio kandidat, dopustite mi da kažem i da nisam nikad svjedočio ičemu – niti tragu nečega – što pokazuje njegovo sudjelovanje u ruskom miješanju u izbore ili dosluh s Rusijom”, dodao je Cohen.

Cohen i njegov odvjetnik Stephen Ryan su nakon objave priopćenja otišli na Capitol Hill gdje su iza zatvorenih vrata trebali odgovarati na pitanja spomenutog odbora, no susret je odgođen iz nepoznatog razloga.

Taj odbor, kao i druga tijela Kongresa i posebni savjetnik Robert Mueller, istražuju navodnu rusku umiješanost u izbore 2016. i da li je Trump ili njegovi najviši suradnici bili u dosluhu s Moskvom.

Cohenovo ime našlo se u dosjeu kojeg je složio bivši britanski obavještajac Christopher Steele. U tom dokumentu stoji kako je Cohen igrao važnu ulogu u kontaktu s ruskom vladom, te da se u kolovozu 2016. u Pragu potajno susreo sa službenicima Kremlja.

Cohen je se u svom priopćenju osvrnuo na taj dosje, istaknuvši kako je pun netočnosti i dodavši kako nikad u svom životu nije bio u Pragu niti bilo gdje u Češkoj.

Trenutni i bivši američki obavještajni dužnosnici otkrili su da iako ne mogu potvrditi sve detalje u tom dosjeu, ne mogu ga ni u potpunosti odbaciti.

Cohen smatra kako je cilj svih tih optužbi da diskreditiraju Trumpovo predsjedništvo. “Siguran sam i da neki u ovoj državi ne mare za činjenice, nego samo žele politizirati ovo pitanje, birajući presumpciju krivnje umjesto nevinosti kako bi diskreditirali našeg zakonski izabranog predsjednika u oku javnosti”, zaključio je odvjetnik.

Related Posts