Home TribinaAnalize Stabilne cijene nafte dok se kinesko gospodarstvo bori

Stabilne cijene nafte dok se kinesko gospodarstvo bori

by Ivan Brodić

Očekuju se daljnja smanjenja proizvodnje

Cijene nafte su uglavnom ostale stabilne u utorak, budući su podaci koji pokazuju kako se kineska ekonomija i dalje bori s oporavkom nakon pandemije nadoknadili očekivanja o produljenju rezova u opskrbi od strane vodećih članova OPEC+ – Saudijske Arabije i Rusije. Tako se Brentom u Londonu trgovalo po 88,91 dolara, dok se WTI-om u SAD-u trgovalo po 85,89.

Očekuje se kako će Saudijska Arabija produljiti dobrovoljne rezove u proizvodnji nafte u listopadu, a Rusija će ovoga tjedna predstaviti novi sporazum o rezovima u opskrbi OPEC+, prepa izvorim bliskim vladi te zemlje, navodi Reuters.

Moskva je već najavila kako će u rujnu smanjiti izvoz za 300.000 barela dnevno, nakon smanjenja od 500.000 barela dnevno u kolovozu. Očekuje se da će i Rijad zadržati dobrovoljno smanjenje od 1 milijun barela dnevno u listopadu.

“Sentiment na naftnom tržištu ostaje uglavnom pozitivan, posebno s obzirom na uglavnom narativ koji dolazi iz tijekom trajanja APPEC tjedna u Singapuru”, pišu analitičari ING Thinka.

S druge strane, privatni sektor pokazao je u utorak kako se usluge u Kini šire najsporijim tempom u osam mjeseci jer slaba potražnja i dalje opterećuje drugu najveću svjetsku ekonomiju, a poticaji nisu značajno oživjeli potrošnju.

Analitičari su rekli da su tržišta već u cijenu ugradila nedavne napore Kine za poticanje gospodarstva, kompenzirajući podršku očekivanim rezovima u opskrbi naftom.

U Japanu, trećoj najvećoj svjetskoj ekonomiji, potrošnja kućanstava u srpnju pala je za 5,0 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, što je dublji pad od očekivanih 2,5 posto i nastavak petog mjeseca zaredom pada.

Related Posts