Očekuju se daljnja smanjenja proizvodnje
Cijene nafte su uglavnom ostale stabilne u utorak, budući su podaci koji pokazuju kako se kineska ekonomija i dalje bori s oporavkom nakon pandemije nadoknadili očekivanja o produljenju rezova u opskrbi od strane vodećih članova OPEC+ – Saudijske Arabije i Rusije. Tako se Brentom u Londonu trgovalo po 88,91 dolara, dok se WTI-om u SAD-u trgovalo po 85,89.
Očekuje se kako će Saudijska Arabija produljiti dobrovoljne rezove u proizvodnji nafte u listopadu, a Rusija će ovoga tjedna predstaviti novi sporazum o rezovima u opskrbi OPEC+, prepa izvorim bliskim vladi te zemlje, navodi Reuters.
Moskva je već najavila kako će u rujnu smanjiti izvoz za 300.000 barela dnevno, nakon smanjenja od 500.000 barela dnevno u kolovozu. Očekuje se da će i Rijad zadržati dobrovoljno smanjenje od 1 milijun barela dnevno u listopadu.
“Sentiment na naftnom tržištu ostaje uglavnom pozitivan, posebno s obzirom na uglavnom narativ koji dolazi iz tijekom trajanja APPEC tjedna u Singapuru”, pišu analitičari ING Thinka.
S druge strane, privatni sektor pokazao je u utorak kako se usluge u Kini šire najsporijim tempom u osam mjeseci jer slaba potražnja i dalje opterećuje drugu najveću svjetsku ekonomiju, a poticaji nisu značajno oživjeli potrošnju.
Analitičari su rekli da su tržišta već u cijenu ugradila nedavne napore Kine za poticanje gospodarstva, kompenzirajući podršku očekivanim rezovima u opskrbi naftom.
U Japanu, trećoj najvećoj svjetskoj ekonomiji, potrošnja kućanstava u srpnju pala je za 5,0 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, što je dublji pad od očekivanih 2,5 posto i nastavak petog mjeseca zaredom pada.