[vc_row][vc_column width=”1/3″]Dušan Bajatović, direktor Srbijagasa, rekao je da će se Sarajevo morati opskrbljivati plinom iz Srbije.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Izjava Dušana Bajatovića, direktora Srbijagasa, koji je najavio gradnju plinovoda između Niša i Batajnice, koji će moći povezati i na Turski tok, pri čemu je dodao da se planira interkonekciju prema Hrvatskoj i Republici Srpskoj, te da će se Sarajevo morati opskrbljivati iz Srbije, izazvala je žestoko protivljenje u Bosni i Hercegovini. [/vc_column][/vc_row]Iz kompanije BH-Gas je priopćeno da su “zaprepašteni” tom izjavom, prije sveg u vezi s najavljenom interkonekcijom između Srbije i Republike Srpske, jer Republika Srpska, za razliku od Srbije, koja je prije nekoliko dana dobila pravo reeksporta ruskog plina, nije država, piše Poslovni.hr.

Napad na suverenitet
“Kada je riječ o dijelu izjave da će se Sarajevo morati opskrbljivati plinom iz Srbije, želimo upoznati javnost da Sarajevo nije subjekt međunarodnog prava, niti država, već samo jedan od gradova u BiH. Izjavljivati da će Sarajevo nešto morati je izravni napad na suverenitet jedne države, jer ne može direktor javnog poduzeća jedne države određivati drugoj državi, pa makar to bio i grad, način na koji će se opskrbljivati”, navedeno je u priopćenju. Nadalje, iz BH-Gasa ističu da ta izjava pokazuje da je riječ o namjeri preuzimanja tržišta prirodnim plinom od kompanija iz Srbije, a da Srbijagas treba pripremiti teren za to preuzimanje.

Kao primjer navode da su izaslanstva BH-Gasa i Srbijagasa održale sastanak u Novom Sadu o uvjetima transporta plina preko Srbije za 2018. i da je ultimatum pred kojim se našao BH-Gas bio ili pristajanje na uvjete Srbijagasa ili dovođenje u pitanje transporta plina preko Srbije. “Nakon iscrpnih pregovora usaglašeno je da Srbijagas nije odustao od prelaska na tarifni sustav Srbije, a što bi značilo povećanje tranzitnih tarifa za gotovo tri puta. BH-Gas nije mogao pristati na taj uvjet i pronađeno je rješenje da se za devet mjeseci 2018. ne primjenjuje tarifni sustav u tranzitu plina, već da se u tom razdoblju pokuša pronaći rješenje koje ne bi značilo drastično povećanje tranzitnih tarifa, a u što mora biti uključena i Agencija za energetiku Republike Srbije”, kažu iz BH-Gasa.

‘Povratak u stara vremena’
Iz BH-Gasa dodaju da je Srbijagas zbog tog kompromisa povećao cijenu tranzita za devet mjeseci u 2018. za oko 30 posto što će izravno utjecati na financijski rezultat BH-Gasa u 2018., međutim bili su suočeni s odlukom ili pristajanje na povećanje ili upitna isporuka gasa od 1. siječnja. “Na temelju navedenog i izjave direktora Bajatovića nakon održanog sastanka u Srbijagasu, vidljive su krajnje namjere te kompanije, a nazivati interkonekcije između susjednih država “srpskim tokom” i sugerirati da “Sarajevo nešto mora” je samo povratak u vremena za koja smo mislili da su davno iza nas”, zaključuju u BH-Gasu.

Related Posts