Slabljenje potražnje spustilo cijenu nafte

 

Kriza
Cijene nafte pale su u srijedu na međunarodnim tržištima ispod razine od 27 dolara zbog slabljenja potražnje za gorivom pod utjecajem pandemije koronavirusa, koje je zasjenilo očekivanja vezana za poticaje u SAD-u.

Na oba tržišta cijene su nakratko porasle više od dolara nakon što su američki Senat i Bijela kuća postigli dogovor o ogromnom paketu poticajnih mjera ukupne vrijednosti 2.000 milijardi dolara koji će, kako se očekuje, Kongres potvrditi tokom dana.

Trend se promijenio zbog pada svjetske potražnje za naftnim proizvodima, posebno za mlaznim gorivima, zbog postroženih mjera izolacije kojima vlade nastoje zaustaviti širenje zaraze koronavirusom.

Rafinerije širom svijeta odgovaraju na pad potražnje smanjenom preradom a danas su im se pridružile i one u Indiji. Ta je zemlja druga u svijetu po broju stanovnika i treća po potrošnji nafte a ovog je tjedna najavila 21-dnevnu karantenu.

Analitičari procjenjuju kako će se potražnja u sljedećim tjednima smanjiti za 15 do 20 milijuna barela dnevno, a rafinerije su do sada smanjile preradu za oko sedam milijuna barela dnevno. Očekuju da i dodatno smanjenje i paralelno punjenje spremnika.

Iako su cijene nafte u terminskim ugovorima “jutros porasle, potaknute dobrim raspoloženjem, fizičko tržište nafte suočava se sa sve većom prijetnjom prekomjerne opskrbe, koja će vrlo uskoro dovesti trgovce pred zid”, rekao je Bjornar Tonhaugen iz Rystadu Energyja.

Banka ING snizila je danas prognozu cijene barela na londonskom tržištu u drugom tromjesečju s 33 na 20 dolara zbog pandemije koronavirusa i očekivanog rasta ponude iz Saudijske Arabije i Rusije u travnju.

Odvojeno je Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) jutros objavila da je cijena barela referentne košarice nafte njezinih članica u utorak iznosila 26,53 dolara, što znači da je porasla 1,81 dolar u odnosu na prethodni trgovinski dan.

You may also like

0 comments