Pad cijene plina u Europi
Cijene nafte stabilizirale su se u srijedu iznad razine od 90 dolara budući da ulagači važu pad zaliha u SAD-u koji signalizira tijesnu opskrbu i nagovještaje slabosti kineskog gospodarstva i pad cijena plina u Europi. Cijena barela na londonskom je tržištu niznosila je 90,33 dolara. Na američkom tržištu bila je 82,41.
Tržišta je jučer poljuljala informacija da bi američki predsjednik Joe Biden mogao na tržište plasirati još barela iz strateških rezervi kako bi obuzdao rast cijena uoči izbora za Kongres.
Uteg cijenama bio je i pad veleprodajnih cijena plina u Britaniji i Nizozemskoj u ovom tjednu zbog blagih temperatura, punih skladišta i velikog broja tankera s ukapljenim prirodnim plinom (LNG).
Trgovce zabrinjava i stanje u kineskom gospodarstvu zbog strogih mjera suzbijanja covida 19.
Kina je ovog tjedna iznenadila odgodom objave podataka o BDP-u u trećem tromjesečju, pa ulagači strahuju da će izvješće pokazati slabašan rast aktivnosti.
Pojavile su se ipak naznake oživljavanja kineske potražnje, pa su tako privatna rafinerija Zhejiang Petrochemical (ZPC) i državna ChemChina dobile dodatne uvozne kvote.
Potporu cijenama pruža pak skoro stupanje na snagu u EU embarga na rusku naftu i derivate, u prosincu odnosno veljači, i smanjenje proizvodnje Organizacije zemalja izvoznica nafte i njihovih saveznika, uključujući Rusiju, od studenoga, za dva milijuna barela dnevno.
Potporu cijenama pružio je i pad zaliha sirove nafte u SAD-u u prošlom tjednu, za oko 1,3 milijuna barela, prema tržišnim izvorima koji se pozivaju na brojke Američkog instituta za naftu.
Vlada bi podatke trebala objaviti tokom dana.
U odvojenom izvješću OPEC je danas objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u ponedjeljak stajao 92,16 dolara, što znači da je pojeftinio za 1,98 dolara