Analiza Politica

Saudijska Arabija planira povećati proizvodnju nafte kako bi učvrstila svoju poziciju na svjetskom tržištu, što bi moglo značajno utjecati na financiranje ruske ratne ekonomije, stoji u analizi Politica.

Rijad je frustriran nedostatkom suradnje među drugim proizvođačima nafte u smanjenju ponude, što je rezultiralo stagnacijom cijena nafte oko 70 dolara po barelu. Povećanje proizvodnje nafte moglo bi dodatno smanjiti cijene, što bi predstavljalo ozbiljnu prijetnju za ruski proračun, koji se oslanja na prihode od nafte i plina koji čine gotovo polovicu budžeta.

Stručnjaci upozoravaju da bi pad cijena nafte mogao dovesti do velike financijske krize u Rusiji, s potencijalnim gubitkom od 1,8 trilijuna rubalja (oko 20 milijardi dolara), što bi predstavljalo oko 1% ruskog BDP-a. Rusija, koja se bori s međunarodnim sankcijama, već je prekoračila svoje proizvodne kvote u okviru OPEC+ kartela, što dodatno komplikuje situaciju. Saudijska Arabija ima kapacitet da promijeni svoju strategiju i dominira tržištem putem povećane proizvodnje, što bi moglo poslužiti kao upozorenje drugim proizvođačima.

Unatoč izazovima s financiranjem, Rusija se ne namjerava povući iz rata protiv Ukrajine. Predsjednik Vladimir Putin je najavio nastavak proizvodnje fosilnih goriva kako bi podupirao rusku ekonomiju, dok je ruski državni medij izvijestio o planovima za održavanje visoke proizvodnje nafte do 2050. godine, unatoč globalnim naporima za smanjenje emisija. Iako je Rusija uspostavila “sivi brodski” sustav za krijumčarenje nafte, stručnjaci ističu da će se čak i s povećanjem saudijske proizvodnje financiranje rata nastaviti neko vrijeme, piše među ostalim Politico.

Related Posts