Južnokorejski tehnološki div Samsung Electronics očekuje teško poslovno okruženje u novoj 2016. godini zbog slabog globalnog gospodarstva i oštrije konkurencije u ključnim poslovnim sektorima, uključujući memorijske čipove i pametne telefone.
U priopćenju objavljenom u ponedjeljak iz Samsunga su izvijestili da je izvršni direktor Kwon Oh-hyun u novogodišnjem obraćanju zaposlenicima kazao da će svjetsko gospodarstvo i ove godine rasti sporo, pri čemu će pojačanu nesigurnost generirati problemi poput financijskih rizika za zemlje u razvoju. Njegove su se riječi poklopile s pojačanim bojaznima da bi Samsungovi rezultati za razdoblje od listopada do prosinca mogli biti slabiji no što se dosada očekivalo. “Negativan utjecaj slabe potražnje i nižih prodajnih cijena u industriji poluvodiča i zaslona s tekućim kristalima vjerojatno je izraženiji nego što se prvotno očekivalo,” navodi se u izvješću koje je u ponedjeljak odvojeno objavila brokerska tvrtka Korea Investment, piše Poslovni dnevnik.
U toj su tvrtki snizili procjenu operativne dobiti Samsunga za četvrto prošlogodišnje tromjesečje na 6.400 milijardi wona (5,41 milijardu dolara), s prethodno procijenjenih 6.800 milijardi wona. U trećem je tromjesečju operativna dobit vodećeg proizvođača pametnih telefona u svijetu iznosila 7.400 milijardi wona. Izvršni direktor Samsunga Kwon upozorio je i na sve veću konkurenciju u glavnim poslovima Samsunga, ali nije dao detaljniju financijsku prognozu. Očekuje se da će kompanija objaviti službeno poslovno izvješće za razdoblje od listopada do prosinca krajem tjedna. U listopadu su najavili nižu operativnu dobit nego u razdoblju mjeseca od srpnja do rujna, pozivajući se na sezonski slabiju potražnju za komponentama.
Gubitkom od četiri posto tržišna kapitalizacija srezana za 57 milijardi dolara. Zaustavivši se posljednjeg trgovinskog dana burzovne 2015. na 105,26 dolara dionica Applea oslabila je na godišnjoj razini gotovo četiri posto što je prvi pad u posljednjih sedam godina. To je rezultiralo snižavanjem tržišne vrijednosti za približno 57 milijardi dolara, pa najveća kompanija na svijetu sada vrijedi 590 milijardi dolara. Za usporedbu, Dow Jones indeks u čijem je sastavu Apple prošlu je godinu zaključio s minusom od 2,2 posto. Statistika za prošlu godinu pokazuje da je 28. travnja dionica postigla najvišu cijenu od 134,54 dolara. Od kada je uključen u Dow Jones indeks u ožujku, Apple je izgubio 17,5 posto vrijednosti. Tijekom 6-godišnjeg uspona, Apple je u pet slučajeva ostvario godišnji rast od najmanje 25 posto.