Šalje li SAD u Hrvatsku specijalca za pokretanje LNG-a na Krku?

Projekt LNG-a u Hrvatskoj ima status onih projekata o kojima se govori godinama, pa i desetljećima. Pokušaja je bilo nekoliko, no u nedostatku investitora koji bi preuzeli rizik, sudionici su odustajali.
Kako stvari neće završiti poput bolnice u Blatu ili svima poznatog Obrovca tvrde iz Vlade te su projekt proglasili strateškim, ali i donijeli zakon koji bi taj projekt učinio još važnijim. Europska komisija je dodijelila dio novca, kako za kupnju broda tako i za izgradnju infrastrukture.

Međutim, kritike na sporost izvedbe, tog za zapadne saveznike važnog geopolitičkog projekta, koji teško može imati ekonomskog smisla u vremenima redovne i regularne kopnene isporuke ruskog plina (koja je uvijek jeftinija, a za koju u Hrvatskoj desetogodišnji ugovor ima Prvo plinarsko društvo) nije iznijela samo Predsjednica, nego i brojni partneri poput SAD-a, Norveške, Poljske, ali i Litve.

Tako je novi veleposlanik SAD-a Robert Kohorst, koji je nedavno počeo svoj mandat u Zagrebu, jasno je u neslužbenim razgovorima s predstavnicima Vlade dao do znanja da očekuje da LNG projekt bude uskoro realiziran. O tom projektu govorilo se na sastancima svih razina s predstavnicima SAD-a, a njegovo spominjanje nije mimoišlo niti hrvatskog ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića tijekom posjeta Washingtonu.

Kako se može razaznati iz neslužbenih poruka koje predstavnici SAD-a šalju hrvatskim vlastima, novi veleposlanik naglasak će u Hrvatskoj staviti na nekoliko područja koja su od najvećeg interesa za SAD, a kako je LNG terminal uspješno izveden u Litvi, SAD navodno (prema informacijama portala Direktno) predlaže Hrvatskoj korištenje litavske tvrtke Klaipedos Nafta, kako bi ona ubrzala gradnju LNG terminala. Od Hrvatske se očekuju konkretniji koraci vezano uz taj projekt, naime.

Inače, projektu LNG-a u Hrvatskoj protive se predstavnici ekoloških udruga, ali i dio vlasti u Primorsko-goranskoj županiji (SDP). No, postojale su i druge tvrtke koje su na tom mjestu htjele graditi ekonomski isplativije prihvatne stanice za LNG. Međutim, kako se terminal gradi gotovo isključivo radi američkog izvoza, SAD taj projekt nisu odobrile.

 

You may also like

0 comments