Home Energetika Rusija ipak nije provela obećanje smanjenja ponude

Rusija ipak nije provela obećanje smanjenja ponude

by Energypress.net

Izvijestila IEA

Rusija nije provela najavljeno smanjenje proizvodnje nafte jer je njen izvoz dosegnuo najvišu razinu od početka rata u Ukrajini. Međunarodna agencija za energetiku (IEA) izvijestila je da Moskva pokušava povećati prihode od energije kako bi financirala svoju vojsku.

Kremlj je obećao smanjiti proizvodnju za 500.000 barela dnevno, počevši od ožujka, i zadržati tu razinu do kraja godine kao odgovor na sankcije Zapada. Rusko Ministarstvo energetike tvrdi da je smanjenje u travnju bilo blizu ciljanog iznosa, ali praćenje tankera pokazuje rekordne količine nafte izvezene morem. Moskva je proglasila sve statističke podatke o nafti tajnima, što otežava procjenu stvarnog stanja.

Prihodi od izvoza nafte u travnju iznosili su 15 milijardi dolara, što je 27 posto manje u usporedbi s istim razdobljem prethodne godine, ali i 1,7 milijardi dolara više nego u ožujku.

Naime, isporuke ruske sirove nafte porasle su za 250.000 barela od 159 litara dnevno na mjesečnoj bazi, nadoknađujući pad izvoza naftnih derivata od 200.000 barela od 159 litara dnevno. Procijenjeni prihod od izvoza nafte porastao je za 1,7 milijardi dolara na 15 milijardi dolara.

Unatoč povećanju, prihodi od izvoza bili su 27 posto manji nego u travnju prošle godine. Ruski porezni prihodi od sektora nafte i plina smanjeni su za 64 posto na godišnjoj razini.

Prema procjeni IEA-e, Moskva nije u potpunosti provela najavljeno smanjenje proizvodnje nafte za 500.000 barela od 159 litara dnevno.

Napominju da je ruska proizvodnja sirove nafte bila nepromijenjena na 9,6 milijuna 159-litarskih barela dnevno u travnju, a zemlja mora smanjiti proizvodnju za dodatnih 300.000 barela dnevno u svibnju kako bi ispunila prognozu.

Embargo na uvoz ruske sirove nafte u EU stupio je na snagu u prosincu prošle godine, a embargo na ruske naftne derivate u veljači ove godine. U isto vrijeme, EU je zajedno sa skupinom G7 također uvela ograničenje cijena za sirovu naftu i derivate koje Rusija izvozi u treće zemlje.

Istodobno je IEA povisila prognozu ovogodišnje svjetske potražnje za naftom na rekordnih 102 milijuna 159-litarskih barela dnevno.

Prognoza godišnje potražnje za naftom tako je 200.000 159-litarskih barela dnevno veća od prethodne prognoze. U tom će slučaju potražnja za naftom biti 2,2 milijuna 159-litarskih barela dnevno veća od prošlogodišnje potražnje, objasnila je agencija u danas objavljenom izvješću.

Razlog veće potražnje za naftom je otvaranje kineskog gospodarstva.

Related Posts