Home EnergetikaRusi zainteresirani za preuzimanje Pančeva

Rusi zainteresirani za preuzimanje Pančeva

by Energypress.net

Petrokemijska industrija

Rok za prijavu za dokapitalizaciju pančevačke Petrohemije istekao je, a Ministarstvo gospodarstva još nije priopćilo je li se netko prijavio. Zna se da je Naftna industrija Srbije (NIS), koja je u vlasništvu ruskog Gazpromnjefta, otkupila natječajnu dokumentaciju, piše Politika.

No to Ruse ne obvezuje da upute službenu ponudu za stjecanje 90% vlasničkog udjela u Petrohemiji tako što će je dokapitalizirati sa 150 milijuna eura.

Da su Rusi u igri potvrdio je prije nekoliko dana i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić kada je poslije sastanka sa Sergejom Lavrovom, ruskim ministrom vanjskih poslova, rekao da se do kraja godine očekuje rješenje za Petrohemiju.

Natječaj za strateškog partnera raspisan je u rujnu, a prema zadanim uvjetima strateški ulagač može biti domaća ili strana pravna osoba, ali u postupku privatizacije nije dopušteno sudjelovanje konzorcija.

Od budućeg strateškog partnera traži se da se kao svojom poslovnom djelatnošću, u razdoblju od najmanje tri uzastopne poslovne godine koje prethode godini objave javnog poziva za privatizaciju Petrohemije, pretežno bavio proizvodnjom plastičnih masa u primarnim oblicima ili proizvodnjom nafte i naftnih derivata.

Zatim, da je ostvario poslovni prihod od najmanje 1,2 milijarde eura u svakoj od posljednje tri poslovne godine, kao i poslovnu dobit. Od strateškog partnera očekuje se i da izgradi tvornicu polipropilena.

Kada je riječ o broju radnika, u zaključku vlade Srbije o raspisivanju javnog poziva za strateškog partnera navedeno je da se u prvoj godini neće moći otpustiti više od 5% radnika, što je broj osoba koji će umirovljenjem napustiti kompaniju.

Srbija se obvezala MMF-u da će pronaći kupca za jedinog proizvođača petrokemijskih proizvoda u zemlji, i na to je ta financijska institucija podsjeća u svakom izvješću.

U Petrohemiji je na kraju 2020. bilo zaposleno 1306 radnika. Provođenjem tzv. unaprijed pripremljenog plana reorganizacije dugovi Petrohemije pretvoreni su u vlasničke udjele.

Država u toj kompaniji ima 75,2% dionica, NIS 20,85%, Lukoil 3,08%, Dioničarski fond 0,58% i Beogradska banka 0,2%.

Na kraju 2018. Petrohemija je ostvarila dobit od 37,9 milijuna dinara (oko 311.000 eura), ali je kraj 2019. dočekala s gubitkom od 2,2 milijarde dinara (oko 18 mil. eura).

Prošlu godinu završila je u plusu, s dobiti od 160 milijuna dinara (oko 1,3 mil. eura).

Related Posts