[vc_row][vc_column width=”1/3″]U listopadu prošle godine, nakon što je HNB kompletirao podatke u platnoj bilanci, na Labu smo objavili kako je BDP u drugom kvartalu rastao više od preliminarne procjene DZS-a. [/vc_column][vc_column width=”2/3″]Prije 2 tjedna DZS je objavio revidirane podatke o kretanju BDP-a (zaključno s 2016.), a za 2017. je objavio novu procjenu (revidirani će biti tek dogodine). Nova procjena potvrdila je ono što smo „sumnjali“: BDP je u usporedbi s istim razdobljem prethodne godine porastao 0,4% više (originalno) odnosno 0,5% više (sezonski prilagođeno) od prve procjene.
Piše: Ivica Brkljača/Ekonomski lab[/vc_column][/vc_row]
Prva procjena za drugi kvartal govorila je o realnoj stopi rasta BDP-a od 2,8% (originalni podaci) u odnosu na isto tromjesečje prethodne godine, odnosno za 3,4% ako gledamo sezonski prilagođeni BDP. Nova procjena pak pokazuje da je rast iznosio 3,2% (izvorni podatak) odnosno 3,9% (desezonirano), što je upravo za onoliko više kako je i napisano u ranije navedenom članku. To je povod za jednu backtestinganalizu kako bi provjerili koliko prva procjena o kretanju BDP-a odudara od konačnih (revidiranih) podataka. Rezultati su više nego zanimljivi.
Sličnu situaciju imamo i kad usporedimo sezonski prilagođene podatke. Jedan od uzroka je sasvim sigurno to što se struktura hrvatskog gospodarstva značajno razlikuje od kvartala do kvartala (primjerice, turizam je glavna gospodarska grana u trećem kvartalu, dok u prvom ima zanemariv udio u BDP-u). Stoga je teško u izračunima isključiti sezonsku komponentu i posebnosti pojedinog razdoblja. Kako god bilo, prethodni prikaz pokazuje kako prve procjene o sezonski prilagođenom BDP-u – i posljedično izvođenje zaključaka o promjeni u dinamici rasta hrvatskog gospodarstva – treba uzimati s oprezom.
Zaključno, prva procjena nije isto što i konačni/revidirani podatak. To stalno valja imati na umu. Backtesting analiza je pokazala kako prve procjene DZS o kretanju BDP-a kontinuirano i značajno podcjenjuju stvarni rast, a to je ujedno poziv DZS-u da detaljnije istraži uzroke te sukladno nalazima izvrši fino podešavanje svojih modela.