Financijska tržišta pod pritiskom
Na Wall Streetu su u utorak burzovni indeksi dosegnuli povijesno visoke razine, zahvaljujući rastu dionica tehnoloških divova poput Applea i Microsofta. Dow Jones porastao je za 0,28%, S&P 500 za 0,57%, dok je Nasdaq indeks ojačao za 0,63%. Ključni fokus ulagača bio je zapisnik s posljednje sjednice američke središnje banke (Fed), na kojoj su kamate smanjene za 0,25 postotnih bodova. Iako je zapisnik otkrio neslaganja među čelnicima Feda o daljnjim koracima, tržište i dalje očekuje novo smanjenje kamata u prosincu, čime bi se podržala ekonomska aktivnost.
Izjava novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa o povećanju carina na uvoz iz Kine, Kanade i Meksika za 10 do 25 posto izazvala je zabrinutost na globalnim tržištima. Ova najava negativno je utjecala na dionice automobilskih proizvođača poput General Motorsa i Forda. Azijske burze reagirale su s oprezom, pri čemu su dionice u Japanu i Južnoj Koreji zabilježile pad, dok su kineske burze dobile podršku zahvaljujući očekivanjima novih poticajnih mjera. Slično je i na europskim burzama, gdje je prisutan pad zbog straha od širenja trgovinskih napetosti.
Na tržištu nafte cijene su nadoknadile dio gubitaka zabilježenih prethodnih dana. Barel na londonskom tržištu jutros je porastao za 0,23%, na 72,95 dolara, dok je na američkom tržištu cijena barela porasla za 0,19%, na 68,90 dolara. Istovremeno, investitori prate nadolazeći sastanak OPEC+ i moguće odgode povećanja proizvodnje zbog straha od viška ponude. Ove vijesti, zajedno s geopolitičkim rizicima, dodatno pridonose volatilnosti naftnog tržišta.
Na valutnim tržištima dolar je oslabio prema košarici najvažnijih svjetskih valuta. Dolarov indeks pao je na 106,85 bodova, dok je jučer iznosio 107,37 bodova. U odnosu na japanski jen, dolar je skliznuo na 152,85 jena, dok je tečaj prema euru porastao na 1,0495 dolara. Oslabljeni dolar djelomično je rezultat očekivanja o daljnjem smanjenju kamatnih stopa Feda, ali i sveprisutne neizvjesnosti zbog trgovinske politike SAD-a.