Home TribinaAnalize Reakcije na premijerovo popuštanje sindikatima

Reakcije na premijerovo popuštanje sindikatima

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Priopćenje HUP-a [/vc_column][vc_column width=”2/3″]Hrvatska udruga poslodavaca u četvrtak je istaknula kako je upitno koliko je odustajanje od podizanja dobne granice za umirovljenje dugoročno korisno za građane i buduće umirovljenike, dok je za Hrvatsku gospodarsku komoru važan ostanak na poslu do 65. godine i demotiviranje odlaska u prijevremenu mirovinu.[/vc_column][/vc_row]

“Sindikat je prikupljanjem potpisa za organizaciju referenduma o dobnoj granici odlaska u mirovinu ostvario za sebe kratkoročnu dobit, ali je vrlo upitno i diskutabilno koliko je odustajanje od podizanje dobne granice dugoročno od koristi za građane i buduće umirovljenike”, istaknuli su u HUP-u komentirajući današnju najavu Vlade o prihvaćanju prijedloga inicijative “67 je previše”.

“Oni koji inzistiraju na neodrživim rješenjima i nisu spremni za otvoreni dijalog, moraju biti svjesni svoje odgovornosti za budućnost hrvatskih građana i posljedice takvog ponašanja“, ističe se u komentaru HUP-a.

Poslodavci upozoravaju da je mirovinski sustav u dijelu međugeneracijske solidarnosti suočen s velikim izazovima zbog negativnih demografskih i gospodarskih trendova. Kako bi se osigurala održivost tog sustava, mora se nastaviti konstruktivan i sveobuhvatan dijalog svih sudionika, dodaju.

[quote_box name=””]

O ovim su temama u emisiji Poligraf, urednice i voditeljice Jasmine Popović, govorili Josip Aladrović, ministar rada i mirovinskog sustava, Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata te saborski zastupnici Arsen Bauk iz SDP-a i Robert Podolnjak iz Mosta.

Na pitanje hoće li se sada, nakon premijerove izjave, odustati od referenduma, Sever je rekao kako su potpisi predani u Sabor i da Inicijativa više ne može povući potpise.

– Čekamo reakciju Sabora i u slučaju da se odluči donijeti izmjena Zakona u potpunosti u skladu s onim što smo tražili u referendumskom pitanju, očekujemo da će se pitati Ustavni sud oko toga, rekao je.

Bauk je naglasio kako je vladajuća većina zatražila predah od 60 dana, kako bi se Vladi omogućilo, ono što je premijer odlučio da se i napravi.

– Nama to nije bilo sporno. Ovaj rasplet sam predvidio još prije tri mjeseca. Vlada nije mogla riskirati da se u izbornoj godini dogodi referendum na kojem bi njena reforma bila “potučena do nogu” te je stoga pristala je na sve zahtjeve sindikata, istaknuo je Bauk.

Ministar Aldarović je naglasio kako se ovdje ne može govoriti ni o kakvoj kapitulaciji Vlade, već da je Vlada akceptirala 711 tisuća potpisa svojih građana.

– Mirovinska reforma se počela primjenjivati od 01.01.2019. godine i velika većina odredbi iz mirovinske reforme je pokazala već sada pozitivne učinke. Ono što je bilo predmet spora je ovo referendumsko pitanje, na temelju kojeg su sindikati skupili potpise, rekao je ministar i dodao kako je ovo odgovorna Vlada koja je prihvatila volju 711 tisuća građana.

Rekao je kako će paralelno s ovim zahtjevima, Vlada mijenjati i radno zakonodavstvo.

– Produženje rada je bila jedna od temeljnih misli vodilja tijekom mirovinske reforme. Dulji ostanak u sustavu rada čini mirovinski sustav održivim i adekvatne mirovine. Mi ćemo setom od 6 zakona iz područja radnog zakonodavstva, omogućiti produljenje rada na način da to bude na dobrovoljnoj razini tako da oni koji žele mogu raditi duže, istaknuo je ministar.

Podolnjak je rekao kako je ovo jedna pragmatična politička odluka Vlade koja je za mnoge i očekivana te da je on na sjednici Odbora za Ustav, kada su zaprimili potpise, rekao kako bi bilo primjereno da Vlada prihvati zahtjev sindikata.

– Ovo što se sada dogodilo nije predviđeno ni Ustavom, a ni Zakonom o referendumu. Ovaj zakon koji se sada donese mora biti istovjetan tome kao da je donesen na referendumu građanske inicijative, naglasio je.

– Postavlja se pitanje nepovjerenja ne samo prema ovoj Vladi, već i prema cijelom nizu Vlada prije koje su obećavale, ali na kraju nisu ispunjavale obećanja, naglasio je Sever.

Ministar je rekao kako će se ovi zakoni u ponedjeljak pustiti u hitnu proceduru u Saboru, na što obvezuje i odluka Odbora za Ustav, ali i time žele vratiti povjerenje građana.

Sever je naglasio kako su sindikati spremni, ako Vlada bude odugovlačila sa izmjenama Zakona, djelovati u predizbornom razdoblju za predsjedničke izbore, a isto tako i parlamentarne, piše HRT.

[/quote_box]

HGK: Važno je raditi do 65

U Hrvatskoj gospodarskoj komori očekuju da će se odgovarajućim mjerama unaprijediti tržište rada, s posebnim naglaskom na poticanje što ranijeg ulaska mladih u svijet rada i za ostanak na tržištu rada do 65. godine.

Navode da je prosječni životni vijek u Hrvatskoj jedan od najnižih u Europi i njegovo produženje vide kao glavni cilj državne politike. “Taj se cilj može ostvariti ne samo pomicanjem dobne granice, već prvenstveno u našem slučaju demotiviranjem i smanjivanjem prijevremenog odlaska u mirovinu. Veliki korak naprijed i rješenje većeg dijela trenutnih problema je osigurati ostanak mladih u državi, uz odgovarajući posao, kao i ostanak na poslu do 65. godine”, istaknuli su iz HGK.

Vlada je u četvrtak odlučila u cijelosti prihvatiti zahtjeve inicijative “67 je previše” o izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju i vraćanju granice za starosnu mirovinu sa 67 na 65 godina.

Premijer Andrej Plenković rekao je da će Vlada, uz prijedlog o izmjenama Zakona o obaveznom mirovinskom osiguranju, poštujući volju građana predložiti i promjene Zakona o radu i drugih zakona koji uređuju radnopravni status za pojedine kategorije, tako da oni koji žele mogu raditi i nakon 65. godine.

[quote_box name=””]

Predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić rekao je u četvrtak da ako Vladin prijedlog zakonskih izmjena mirovinske reforme bude u cijelosti na tragu zahtjeva sindikalne referendumske inicijative, onda nema razloga održavati referendum, naglasivši da se Vlada nije oglušila na volju građana.

Predsjednik HSLS-a Darinko Kosor izjavio je u četvrtak da Vlada prihvaćanjem sindikalnih zahtjeva iz inicijative “67 je previše” nije kapitulirala nego poštovala volju građana. “Mislim da je razumno što je Vlada prihvatila zahtjeve sindikata. Još prije tri mjeseca sam rekao, iako je HSLS dio vladajuće koalicije, da se ne može ići protiv volje građana. Bez obzira na to što je HSLS podržao mirovinsku reformu i što mislimo da bi ona dugoročno bila dobra, imamo volju građana i moramo je poštivati“, poručio je čelnik HSLS-a.

Najavio je da će predložiti rješenje kroz tzv. skandinavski model – da se radi do 65 godina, ali svi koji žele raditi do 67. godine imaju zakonsko pravo na to, pa čak i nakon 67 godina života.

[/quote_box]

Related Posts