Tehnološki sektor na dobitku
Na Wall Streetu su u utorak burzovni indeksi nadoknadili veći dio gubitaka od prethodnoga dana jer su se oporavile dionice tehnoloških divova, kao što su Apple i Microsoft.
Rast indeksa ponajviše se zahvaljuje oporavku tehnološkog sektora. Nakon što su dan prije cijene dionica Applea, Microsofta, Amazona i Alphabeta pale više od 2 posto, jučer su porasle više od 1 posto. Dionica Facebooka poskupila je, pak, više od 2 posto, nakon što je dan prije zbog pada aplikacija te društvene mreže pojeftinila oko 5 posto.
Na najvećoj svjetskoj burzi posljednjih se dana trguje vrlo nesigurno. Jučer je bio četvrti dan zaredom kako je S&P 500 zabilježio pomake od oko 1 posto, što je posljednji put zabilježeno u studenome prošle godine.
Posljedica je to rasta prinosa na američke državne obveznice jer se očekuje zaoštravanje monetarne politike Feda, s obzirom da je inflacija dosegnula visoke razine, a gospodarstvo uglavnom oporavilo od koronakrize.
Rast prinosa na obveznice posljedica je također napornih pregovora u Washingtonu o zaduživanju države, proračunu i povećanju poreza.
U Kongresu bi se ovih dana trebalo glasati o mjeri kojom bi se suspendiralo ograničenje državnog duga na 28.400 milijardi dolara, s obzirom da je država suočena s rizikom da neće moći plaćati svoje dugove za samo dva tjedna.
Na europskim su burzama u srijedu ujutro cijene dionica pale, nakon jučerašnjeg rasta, jer se ulagači plaše da će rast cijena nafte dodatno potaknuti inflaciju, što bi navelo središnje banke na zaoštravanje monetarne politike. Na Zagrebačkoj se burzi u srijedu očekuje solidan promet, kao i prethodnih dana, pri čemu bi Crobex indeks mogao stagnirati na najvišim razinama u više od godinu i pol dana.
Na azijskim su burzama u srijedu cijene dionica pale, unatoč jučerašnjem rastu Wall Streeta, jer bi visoke cijene nafte mogle dodatno potaknuti rast inflacije i jer slijedi zaoštravanje monetarnih politika.
Ulagače zabrinjava rast cijena nafte na najviše razine u više godina, nakon što su OPEC i njegovi saveznici u ponedjeljak odlučili povećati proizvodnju za samo 400.000 barela dnevno.
Rast cijena energenata mogao bi dodatno potaknuti inflaciju, što bi američki Fed i druge središnje banke u svijetu moglo natjerati da zaoštre monetarnu politiku prije nego što se procjenjivalo.
Ulagači su zabrinuti i zbog situacije na kineskom nekretninskom tržištu i sudbine Evergrandea. Ta nekretninska kompanija ima problema zbog pada prodaje i golemih dugova, a prošloga tjedna nije isplatila dospjele kamate na obveznice, zbog čega je regulator tržišta u ponedjeljak obustavio trgovanje njezinim dionicama.