Home Energetika Promjena vlasničke strukture u Fortenova grupi

Promjena vlasničke strukture u Fortenova grupi

by Ivan Brodić

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Komentar[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Nakon nekoliko mjeseci nagađanja, prošloga je tjedna stigla potvrda. Prvo plinarsko društvo, odnosno njihov koncern Energia naturalis (ENNA grupa), čiji je vlasnik i predsjednik Uprave Pavao Vujnovac, otkupilo je 6 posto Fortenova grupe od malih dioničara Agrokora, piše Jutarnji list, pozivajući se na neslužbenu informaciju Bloomberga koju su dnevniku potvrdili u ENNA grupi.[/vc_column][/vc_row]

Obzirom se radi tvrtki koja je promijenila ime nakon jedne o najvećih afera u hrvatskom gospodarstvu, Fortenova grupi, gdje se vuku repovi posebnog zakona (Lex Agrokor), gdje bivši vlasnik optužuje vlast za criminal i otimanje tvrtke, gdje postoji visok udio kapitala ruskih banaka (Sber i VTB), ali i o PPD-u, nositelju desetogodišnjeg ugovora (s Gazpromom) za uvoz kopnenog (ruskog) plina, normalno je kako ova transakcija golica interes javnosti kako onaj poslovni, tako i onaj s onu stranu kreativnog mišljenja.

Ovaj prvi pokušao je zadovoljiti Damir Spudić, direktor financija ENNA grupe, u priopćenju koje je prenio Jutarnji list.

“ENNA grupa raspolaže s takozvanim Kompletima novih instrumenata, izdavatelja tvrtke Fortenova Group TopCo B.V., koji nose oko 6,4 posto glasačkih prava na skupštini izdavatelja. Riječ je o vrijednosnim papirima kojima se trguje na sekundarnom financijskom tržištu.Mi smo grupacija koja se primarno bavi i bavit će se energetikom i logistikom. Istodobno, kontinuirano ulažemo u projekte i kompanije u hrvatskom gospodarstvu za koje smatramo da imaju potencijal razvoja”.

Onaj drugi, s onu stranu poslovnoga promišljanja, koji ne razumije normalnu psihodinamiku tržišta poslovnih udjela, i tako je nemoguće zadovoljiti, osim možda nekim zakonom prema kojemu bi se privatnom kapitalu zabranilo trgovanje legitimnim tržišnim artiklima, zarada ili raspolaganje vlastitim vlasništvom u svom interesu. Rješenja su to koja smo u hrvatskom kontekstu već vidjeli, a u europskom se najavljuju, no ona posve sigurno ne bi značila unaprjeđenje ekonomskih sloboda i slobodnije tržište, no to je ipak druga tema.

Interes poslovne javnosti je to izraženiji, zato što je to prva velika vlasnička transakcija u tom koncernu nakon nagodbe vjerovnika Agrokora.

Vlasnička struktura Fortenova grupe prije ove transakcije izgledala je tako da Sberbank ima 39 posto udjela, VTB 7.5 posto udjela, a 24.9 posto udjela ima Knighthead. Slijedile su domaće institucije, manji vjerovnici ten eke domaće banke, za koje se pretpostavlja da su sudjelovale u ovoj transakciji.

Ostaje za vidjeti kako će ovaj moćni energetski div glasovati na skupštinama Fortanova grupe i koji će biti njegovi interesi u ovom poslu. No, posve je sigurno kako razloge za ovaj primjer strategije disperzije portfelja valja tražiti u trenutnoj niskoj vrijednosti Fortenova grupe u odnosu na njezin potencijal rasta. Ozbiljni poslovni ljudi vjerojatno u tome vide priliku za zaradu, bilo rastom vrijednosti tvrtke, bilo u nekoj budućoj transakciji, kada će i veći dioničari prodavati svoje udjele. U tom smislu, ne bi trebalo isključiti daljnje kupovanje.

Related Posts