Home Europska unija Proces proširenja Europske unije treba nastaviti

Proces proširenja Europske unije treba nastaviti

by Agencije

Proces proširenja Europske unije i dalje ima odlučne zagovornike među državama-članicama i on će se nastaviti unatoč problemima koji postoje, a Bosna i Hercegovina je među zemljama koje imaju europsku perspektivu, izjavio je u ponedjeljak u Sarajevu slovački ministar vanjskih poslova Miroslav Lajčak, čija zemlja trenutačno predsjedava Unijom.

“Meni osobno i Slovačkoj važno je da se taj proces nastavi”, kazao je Lajčak na početku dvodnevnog službenog posjeta BiH, u kojoj je od 2007. do 2009. godine obnašao dužnost visokog predstavnika međunarodne zajednice i slovi za dobrog poznavatelja stanja u toj zemlji.

Novinarima je kazao kako ovoga puta ciljano dolazi u posjet koji obuhvaća državna, kao i enitetska tijela vlasti i njihove dužnosnike pa će tako boraviti i u Banjoj Luci jer se želi detaljnije upoznati sa stanjem u BiH, koja je često na dnevnom redu rasprava u europskim institucijama te da i osobno želi kompetentno doprinijeti formuliranju stajališta prema toj zemlji.

Šef slovačke diplomacije kazao je kako u BiH vidi i pozitivne i negativne trendove. Pozitivni su vezani za opredijeljenost za nastavak europskog puta u čemu, kako ističe, ima rezultata i uspjeha, na što je EU odgovorila otvorivši postupak razmatranja zahtjeva BiH za kandidatski status. Negativna pak tendencija je jačanje govora mržnje i političkih napetosti, čime je Lajčak, kako je rekao, otvoreno zabrinut. “Takvoga nečega nije bilo od rata, ljudi se boje za budućnost”, upozorio je podsjećajući na primjer prijepora što ih je izazvao referendum u Republici Srpskoj o odlukama Ustavnog suda BiH.

Slovački šef diplomacije pozvao je vlasti i građane BiH da odbace sukobe i zajedno rade na europskoj perspektivi. S obzirom da iduća godina u BiH nije izborna to je prava prilika za provedbu reformi, ocijenio je Lajčak. Komentirajući činjenicu da se upravo 21. studenog navršila 21 godina od parafiranja Daytonskog sporazuma Lajčak je konstatirao kako je to i dalje jedini ustavni okvir kojega BiH ima. Ocijenio je, međutim, kako bi toj zemlji dvadeset godina nakon rata trebao drugačiji ustav koji omogućava bolju funkcionalnost države, uz osiguranje pune ravnopravnosti tri konstitutivna naroda.

To je ipak zadaća isključivo za domaće političare, kazao je slovački dužnosnik.  “BiH je suverena zemlja i to mora biti njena unutarnja odluka, a EU je tu da pomogne. Mi smo spremni i čekamo signal s vaše strane”, kazao je Lajčak spominjući pritom moguće angažiranje Vijeća Europe u izmjenama izbornog zakona BiH kako bi se provela presuda u slučaju “Sejdić-Finci”.

Ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak kazao je nakon susreta s Lajčakom kako je Daytonski sporazum važan jer i dalje predstavlja okupljanje oko minimuma zajedničkih interesa u BiH. Zahvalio se Lajčaku na potpori dodajući kako su u BiH svjesni odgovornosti koju moraju sami preuzeti. “Dobro je čuti da su nam iz Bruxellesa spremni pomoći, no ne mogu raditi naš posao”, kazao je Crnadak dodajući kako će BiH nastaviti s naporima da do kraja iduće godine dobije status kandidata za članstvo u EU, a upitnik Europske komisije, od čijeg ispunjavanja ovisi konačno stajalište Bruxellesa, očekuje početkom prosinca.

“Europski duh u BiH je sve prisutniji”, ustvrdio je Crnadak. Također je ocijenio kako su sadašnje vlasti u BiH vjerodostojne u ispunjavanju preuzetih obveza na europskom putu, za razliku od onih do 2014. godine. “Nema mnogo obećanja koja smo dali a nismo ih ispunili i nema mnogo rokova koje smo propustili”, kazao je Crnadak. Lajčak je pak zaključno ustvrdio kako političari u BiH, što god tko o njima mislio, imaju demokratski legitimitet kojega su dobili na izborima i da se to mora poštovati, no da bi i oni morali znati kako preuzete obveze moraju dosljedno provoditi. “BiH neće dobiti nikakvu prečicu. Ta su vremena prošla. Uradite svoj posao, a mi ćemo svoj. To je sve što mogu kazati”, poručio je Lajčak.

Related Posts