Home Geopolitika Prekid primirja: Svatko opužuje svakoga

Prekid primirja: Svatko opužuje svakoga

by Agencije

Visoki dužnosnik sirijske oporbe Riad Hidžab upozorio je u utorak na potpunu slabost međunarodne zajednice i odsustvo vjerodostojnosti diplomatskih napora za uspostavu primirja u Siriji.

U razgovoru s nekoliko novinara, koordinator Visokog pregovaračkog odbora također je optužio Damask i Moskvu da su odgovorni za napad na humanitarni konvoj u ponedjeljak u Alepu i dodao da raspolaže sigurnim informacijama. “Zrakoplovi režima i Rusi su odgovorni za taj napad. Nitko drugi nema zrakoplovstvo u tom području”, rekao je.

Moskva i Damask su odlučno zanijekali odgovornost za napad na konvoj pomoći UN-a i Crvenog križa u kojem je poginulo dvadesetak osoba. “U tom tragičnom incidentu Ujedinjeni narodi su bili na izravnom udaru. Sada vidimo da nema posljedica tog napada. To je novi dokaz potpune slabosti međunarodne zajednice”, istaknuo je Hidžab. “Ako nema posljedica, ako ne postoji ni mehanizam promatranja koji bi omogućio određivanje odgovornih za kršenje primirja, tada nema vjerodostojnosti procesa koji bi trebao uvesti prekid vatre”, istaknuo je.

Rat u Siriji je dominantna tema na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda koja je počela u utorak u New Yorku. Washington i Moskva su 9. rujna zaključili sporazum o primirju, koje je u ponedjeljak propalo kada ga je sirijska vojska proglasila nevažećim.

Ministri vanjskih poslova Međunarodne skupine za potporu Siriji (ISSG) i dalje ustraju na nastavku primirja u toj zemlji, čak i nakon što je režim predsjednika Bašara al-Asada proglasio okončanje prekida vatre.

Šefovi diplomacija ISSG-a koji traže političko rješenje sukoba usuglasili su se da je prekid neprijateljstava na temelju američko-ruskog sporazuma, unatoč nastavku nasilja, “imperativ”, rekao je glasnogovornik State Departmenta John Kirby. “Rusi pokušavaju dobiti na vremenu kako bi učvrstili vojne napretke režima na terenu. Oni manipuliraju prestankom neprijateljstva i rezolucijama UN-a, ali nemaju namjeru pokrenuti ih”, optužio je Hidžab. Nemamo nimalo povjerenja u rusku stranu, čija je strategija jedino vojna”, rekao je. Od početka rata u Siriji je u pet godina poginulo više od 300.000 ljudi.

Sjedinjene Države smatraju Rusiju odgovornom za zračni napad na humanitarni konvoj u Siriji što je “golema humanitarna tragedija”, rekao je u utorak Ben Rhodes, zamjenik savjetnika za nacionlnu sigurnost u Bijeloj kući.

Oko 20 civila i član osoblja sirijskog Crvenog polumjeseca ubijeni su dok su iskrcavali nužnu humanitarnu pomoć iz kamiona blizu Alepa nakon čega je UN prekinuo svaku dostavu humanitarne pomoći u Siriji. “Smatramo rusku vladu odgovornom za zračne udare u tom području unatoč njihovu obećanju u sporazumu o prekidu vatre da će prekinuti zračne operacije za vrijeme dostave humanitarne pomoći”, rekao je Rhodes novinarima.

Američki dužnosnik, koji je govorio pod uvjetom da ostane neimenovan, rekao je da su dva ruska bombardera Su-24 bila u zoni u trenutku bombardiranja konvoja i da samo Rusi ili sirijski vojnici mogu biti odgovorni.

Rusija i Sirija odbacile su optužbe, a ruski general čak je izrazio sumnje da je konvoj uopće bio pogođen. Kremlj je zatim najavio da ruska vojska provodi istragu o tome što se dogodilo blizu Alepa.

Dužnosnik sirijske oporbe Riad Hidžab, koordinator Visokog pregovaračkog odbora također je optužio Damask i Moskvu i da za to raspolaže sigurnim informacijama.

S druge strane Rusija i Sirija bijesne su prema Washingtonu zbog zračnog napada koalicije u kojem su u subotu ubijeni deseci sirijskih vojnika, za što je SAD priznao da je bila riječ o pogrešci.

Sjedinjene Države smatraju da treba produljiti prekid vatre u Siriji, no zabrinute su jer Rusija ne pokazuje dobru volju, rekao je Rhodes. Washington i Moskva su 9. rujna zaključili sporazum o primirju, koje je u ponedjeljak propalo kada ga je sirijska vojska proglasila nevažećim, no unatoč tome i ministri vanjskih poslova Međunarodne skupine za potporu Siriji (ISSG) i dalje ustraju na nastavku primirja.

Općom skupštinom Ujedinjenih naroda koja je počela u utorak u New Yorku dominira rat u Siriji u kojem je poginulo više od 300.000 osoba, od kojih gotovo 87.000 civila a među njima 15.000 djece od izbijanja u ožujku 2011., po Sirijskom opservatoriju za ljudska prava.

Tijekom tih ratnih godina 54 zaposlenika i dobrovoljaca sirijskog Crvenog polumjeseca izgubilo je život tijekom izvršavanja dužnosti. Ured za koordinaciju humanitarnih poslova UN-a zatražio je “istragu” o tom napadu u ponedjeljak u pokrajini Alep dok su UN i sirijski Crveni polumjesec raspolagali svim potrebnim dopuštenjima za upućivanje pomoći za 78.000 osoba u Urm al-Kubri.

Related Posts