Petrol tuži zbog izostanka dobiti
Članovi Uprave Petrola Hrvatska smatraju da je došlo vrijeme za deregulaciju cijena naftnih derivata, da naftne kompanije u Hrvatskoj ne ostvaruju nikakve enormne profite i da će iduća godina biti još i gora, te da su im sadašnji uvjeti poslovanja neodrživi.
Član Uprave Petrola Hrvatska Vladimir Kuzmić rekao je u srijedu na konferenciji za novinare da su s regulacijom cijena suočeni od 16. listopada 2021. godine.
Istaknuo je da su se odlučili na zatvaranje benzinskih postaja na sat vremena zbog toga jer se ni nakon njihovih višekratnih obraćanja hrvatskoj vladi i resornom ministarstvu, a niti nakon današnjeg šestog sastanka, nije ništa konkretno promijenilo.
Kazao je kako žele da se regulacija postavi na temelje koji bi bili održivi, a da je današnje zatvaranje postaja apel da se ukaže na neodrživost takve regulative koja ne omogućuje profitabilno poslovanje Petrola u Hrvatskoj.
Kuzmić je istaknuo da je Petrol distributer naftnih derivata, te da sluša izjave resornog ministra o nekakvim ekstra profitima koje naftne kompanije ostvaruju, no i da distributeri naftnih derivata u Hrvatskoj ne ostvaruju nikakve enormne profite.
Tvrdi kako su burzovne cijene s mediteranske burze temelj na kojem se naftni derivati u Hrvatskoj kupuju, ali i da je drugačiji položaj njih koji su trgovci naftnim derivatima, koji derivate kupuju i puštaju u prodaju putem svojih benzinskih postaja, dok je u drugačijem položaju Ina koja uz svoju trgovinu posjeduje i proizvodne kapacitete i koja ima priliku ostvarivati rafinerijske marže.
“Nama su nabavni uvjeti bazirani na burzovnim kotacijama. Uzimajući u obzir nabavne uvjete za 2023. godinu situacija je daleko složenija nego što je bila ove godine i današnja odluka je apel da se nešto u tom segmentu napravi, kako bi se izbjegle nestašice goriva, jer uz nabavne uvjete za iduću godinu, odnosno kakve smo dobili ponude za iduću godinu, visina regulirane marže je neodrživa”, rekao je Kuzmić.
Predsjednica Uprave Petrol Hrvatska Simona Kostrevc vjeruje da će Petrol postići dogovor s Hrvatskom, te da je prva namjera Petrola da mirnim putem dogovori okvir koji će biti prihvatljiv i za njih i za državu.
Govoreći o jutrošnjem sastanku s ministrom Filipovićem, član Uprave Petrol Hrvatska Niko Knez kazao je kako je ministar stavio na stol “jednu određenu ponudu u smislu povećanja” no da su mu iz Petrola rekli kako su nabavni uvjeti višestruko viši, te da ih to povećanje koje je predloženo stavlja u još nepovoljniju situaciju od dosadašnje. Istaknuo je da regulirana marža od 65 lipa nije dovoljna, jer kalkulacija regulirane cijene polazi od burzovne cijene na Mediteranu, bez ikakvih premija.
Navedeno je i da nema baš puno država u EU-u koje primjenjuju regulaciju cijena i ove koje su to primjenjivale shvatile su da je to kontraproduktivno i pustile su da tržište napravi svoje.
Iz Uprave Petrola Hrvatska smatraju i da su se stekli uvjeti da se deregulira tržište, a ako regulacija mora ostati da se nađe razumna mjera koja će omogućiti uredno poslovanje i mogućnost urednog snabdijevanja naftnih derivata.
Petrol je u Hrvatskoj u znak prosvjeda zbog vladinih mjera regulacije cijena goriva u srijedu zatvorio prodajna mjesta od 12:00 do 13:00 sati.
Prodajna mjesta Petrola u Hrvatskoj posluju pod tim brendom i brendom Croduxa.
Petrol procjenjuje da je šteta od regulacije naftnih derivata u Hrvatskoj za 2022. godinu koju je pretrpio 45,6 milijuna eura.
Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović ustvrdio je u srijedu da Petrol posluje s dobiti te je odbacio Petolove razloge za današnje zatvaranje benzinskih crpki u Hrvatskoj od podne do 13 sati.