Pozitivne reakcije na povećane kvote za strane radnike

Burilović zadovoljan
Predsjednik Hrvatske gospodarske komore (HGK) Luka Burilović pozdravio je u srijedu odluku Vlade o povećanju kvota dozvola za zapošljavanje stranaca u turizmu i građevinarstvu, ocijenivši da je “pobijedio glas razuma i saslušan glas gospodarstvenika”.

Vlada je danas povećala ovogodišnju kvotu dozvola za zapošljavanje stranaca, i to za dvije tisuće radnika u ugostiteljstvu i turizmu i za tisuću radnika u građevinarstvu. U oba ta sektora postoji mogućnost angažmana dodatnih po tisuću stranih radnika, ali se te dodatne kvote mogu koristiti ako u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje nema raspoloživih radnika traženih zanimanjima.

“Povećanje kvota bila je nužna mjera da se pomogne poslodavcima. Jedina alternativa je bila da se stavi ključ u bravu ili da pati kvaliteta rada, što je u jeku turističke sezone pogubno. No, pobijedio je glas razuma i saslušan je glas gospodarstvenika. Sada kada smo ugasili taj požar, možemo nastaviti raditi na novom zakonu o strancima koji će kvote u potpunosti i ukinuti”, ističe Buriolović u priopćenju.

Po njegovim riječima, za građevinarstvo će se još vidjeti kako stvari stoje kada ponovno krenu radovi u rujnu, a moguće je da će trebati još povećati kvote. “Ovo je i dodatna potvrda da u konačnici kvotni sustav više ne funkcionira jer ćemo se dovesti u situaciju da svako malo moramo tražiti dodatne radne dozvole”, rekao je Burilović.

On podupire i strože uvjete za one na zavodu za zapošljavanje koji više puta odbiju posao. “Dakako da treba prvo potražiti među domaćom radnom snagom. No, ako ne ide, gospodarstvenici ne mogu i ne trebaju čekati”, poručuje predsjednik HGK. Ističe i kako se mora nastaviti integrirati populacijska politika u dugoročnu razvojnu strategiju Hrvatske, uz ostale dugoročne mjere, a prije svega uz prilagodbu obrazovnog sustava tržištu rada.

Sindikati: Vlada je prekršila zakon podizanjem kvota za radnike

Nakon što je Vlada u srijedu povećala kvotu dozvola za zapošljavanje stranaca, Savez samostalnih sindikata Hrvatske uputio je otvoreno pismo premijeru Andreju Plenkoviću u kojemu ističe da je ta odluka donesena bez savjetovanja sa sindikatima, što je neprihvatljivo i protivno zakonu.

Povećanjem kvote za strane radnike, bez konzultiranja socijalnih partnera i nekoliko drugih institucija, prekršen je Zakon o strancima, ističe SSSH u otvorenom pismu nakon što je Vlada povećala za dvije tisuće radnika kvotu za turizam i ugostiteljstvo te za tisuću radnika za građevinarstvo. “Nejasno je i nevjerojatno kako i zašto Vlada misli da ovo nije pitanje o kojem je potrebno konzultirati i sindikate koji dobro poznaju stanje u sektoru”, pitaju se u sindikatu.

Premijera podsjećaju da razgovor o kvotama nije tu samo zbog servisiranja poslodavaca i gospodarskog rasta, te da su radnici Hrvatsku napustili zbog malih plaća i loših uvjeta rada. Vladi zamjeraju da ne vodi uravnoteženu politiku tržišta rada, da radne migracije ne kontrolira kroz progresivan i adekvatan rast plaća putem kolektivnog pregovaranja, a potreban uvoz radne snage ne planira sustavno i proaktivno.

SSSH smatra da sustav uvoza radne snage mora biti apsolutno komplementaran zapošljavanju i aktiviranju domaću radne snage, pri čemu je potrebno evaluirati rad Hrvatskog zavoda za zapošljavanje kao i adekvatnost rasta bruto plaća (ne temeljem poreznih olakšica) i uvjeta rada u Hrvatskoj.

Ovo posljednje ključno je ne samo za aktiviranje i zadržavanje hrvatskih radnika, nego i za privlačenje stranih u zanimanjima u kojima je to potrebno. Smatramo da takav sustav mora biti transparentan, ograničen te da mora biti jasno da stranom radniku pruža jednaku zaštitu i uvjete kao i domaćem. Trenutni sustav, u kojem ne postoji ni državni nadzor proširenih kolektivnih ugovora i to baš u sektorima graditeljstva i turizma, sigurno ne pruža garancije da se prava u Hrvatskoj štite, pa tako ni da neće doći i do eksploatacije stranih radnika i cementiranja radnih uvjeta za sve, ističe se u priopćenju.

Predsjednik SSSH Mladen Novosel poziva Vladu da se što prije pozabavi ovim pitanjem i da u sustav nadzora uključi sindikate.

You may also like

0 comments